Mały stolik, ważna rzecz PDF Drukuj Email
Autor Zuzanna Remez   
Sobota, 15. 11. 2008 21:08

Nie ma chyba mebla, który przeszedłby takie zmiany formy i designu jak niezwykle prosty i niezwykle mało skomplikowany mebel – stolik. Cztery nóżki i blat. A jednak…

 Aby prześledzić historię tego mebla trzeba by zacząć już od starożytności. W Egipcie pierwsze stoliki miały tylko trzy nogi i kształt trójkąta. Nazywano je trójnogami. Wykonywane były z brązu i drewna, niektóre bogato inkrustowano złotem, kamieniami szlachetnymi i kością słoniową. Ustawiano na nich amfory, dzbany i wazy. Taki stolik był też  dostawiany do siedzisk możnych, którzy wykorzystywali mebel  do stawiania na nim kielichów i tac z owocami. Także w starożytnej Grecji  i Rzymie przy łożach biesiadnych nie mogło zabraknąć trójnożnego stolika z marmurowym blatem. Meble intarsjowano drewnem cytrynowym i hebanowym oraz bogato ozdabiano kością słoniową, złotem i szylkretem.

Dzisiejsze stoliki mają takie kształty, że trudno byłoby je sobie wyobrazić lata temu. Wykonane z najprzeróżniejszych materiałów, począwszy od drewna, na stali, szkle czy aluminium skończywszy, o kształtach rombów, trójkątów, prostokątów, kół, kwadratów czy połączonych w łuskę blatów.

Więcej Rezydencje nr 3 (52) 2008

Komentarze (1)add comment

not zuzanna said:

pani remes jest byle jakie design i nalezy ja przedesignowac, do szkoly na polski nie ma po co wysylac bo sie nie kwalifikuje, ..
wlozyc jej na kark glowke kapusty a glowke dotychczasowa wlozyc do kosza, na basebole alboco, no dac facetom zeby uzyli moze.
kwiecień 06, 2009

Napisz Komentarz
zmniejsz | powiększ

busy
 

Mamy wrażenie, że burmistrz Piaseczna
Józef Zalewski jest obrażony na mieszkańców Józefosławia, bo na niego nie głosowali -  mówi jedna z mieszkanek osiedla przy
ul. Wenus. Nic nie chce dla nas zrobić – dodaje - Drogi nie wyremontowane, zabić się można na tych dziurach. Ciągle spotykamy się
z lekceważeniem, odmowami, brakiem zainteresowania ze strony burmistrza. Jesteśmy już zdesperowani a nasza gehenna trwa od ośmiu miesięcy i końca nie widać.
Nic nie chce dla nas zrobić – dodaje - Drogi nie wyremontowane, zabić się można na tych dziurach. Ciągle spotykamy się z lekceważeniem, odmowami, brakiem zainteresowania ze strony burmistrza. Jesteśmy już zdesperowani a nasza gehenna trwa od ośmiu miesięcy i końca nie widać.
Czytaj więcej

Jedną z istotnych dat w historii współczesnego kryzysu jest 15 września 2008 r., kiedy doszło do upadłości jednego z największych banków inwestycyjnych – Lehman Brothers. Czytaj więcej

Balansują na granicy bezpieczeństwa i wytrzymałości własnego sprzętu. Bowiem właśnie wtedy adrenaliny jest najwięcej. Nie ma żadnego strachu, liczy się tylko wynik. Czytaj więcej

Porcelana Lenoxa znajduje się w ponad 300 ambasadach amerykańskich i licznych rezydencjach rządowych. Projekty manufaktury weszły do kolekcji Meropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Czytaj więcej