29.9 C
Warszawa
niedziela, 26 czerwca 2022

Wątpliwości Waszyngtonu co do przejęcia rosyjskich rezerw finansowych i obligacji

Koniecznie przeczytaj

Magazyn “The New York Times” poinformował, że Waszyngton nie ma pewności, czy przejęcie na poczet sankcji rosyjskich rezerw finansowych i obligacji, zdeponowanych w Stanach Zjednoczonych, jest właściwym rozwiązaniem. Przeszkodą są regulacje prawne, pojawiły się też obawy o podejście innych państw do lokowania w przyszłości swoich rezerw w dolarach.

W administracji prezydenta Joe Bidena toczy się wewnętrzna debata, czy przyłączyć się do starań o przejęcie rosyjskich aktywów, wśród których znajdują się dolary i euro zdeponowane przez Moskwę przed jej inwazją na Ukrainę. Tylko część tych środków znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Większość została ulokowana w Europie, m.in. w Szwajcarii – podkreślił amerykański dziennik.

“Biorąc pod uwagę ogromne zniszczenia Ukrainy i koszty odbudowy kraju, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć, oczekiwalibyśmy, że Rosja pomoże w pokryciu przynajmniej części tej kwoty. Zamrożenie i wykorzystanie w tym celu rosyjskich aktywów nie jest prawnie dopuszczalne w Stanach Zjednoczonych” – oświadczyła minister skarbu USA Janet Yellen w odpowiedzi na pomysł ewentualnego zajęcia i późniejszej redystrybucji rosyjskich aktywów zgromadzonych w USA.

Jak zaznaczono na łamach “New York Timesa”, zamrożenie finansów Kremla może sprawić, iż państwa trzecie będą wzbraniały się przed lokowaniem swoich rezerw w dolarach, obawiając się, że USA i ich sojusznicy mogą te środki skonfiskować. Część urzędników w administracji Bidena przestrzega również, że w przypadku zajęcia rosyjskich aktywów, a następnie rozpoczęcia negocjacji pokojowych między Ukrainą a Rosją nie będzie możliwości zaoferowania Moskwie złagodzenia sankcji finansowych. 

Aby pokryć koszty odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją, szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell zaproponował przejęcie przez państwa członkowskie zamrożonych rosyjskich rezerw walutowych. “Popieram takie rozwiązanie, ponieważ uważam, że jest to logiczny krok. Mamy te pieniądze w kieszeniach, a zatem niech ktoś mi wytłumaczy, dlaczego można było tak zrobić z pieniędzmi afgańskimi, a nie można z rosyjskimi” – skomentował. 

Polityk nawiązał w ten sposób do decyzji władz USA z lutego, przewidującej przejęcie 3,5 mld dolarów należących do banku centralnego Afganistanu. Skonfiskowane środki finansowe będą mogły zostać przekazane m.in. ofiarom terroryzmu talibów – w tym rodzinom osób, które zginęły 11 września 2001 r. w wyniku ataków na nowojorskie World Trade Center.  

Źródło: The New York Times/PAP

Autor

Najnowsze