18.6 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Francuskie media: całkowita rezygnacja z rosyjskiego gazu będzie trudna w Unii Europejskiej

Koniecznie przeczytaj

Francuski dziennik Le Monde ocenił, że państwom Unii Europejskiej trudno będzie całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu. Polska została osamotniona w swojej determinacji, by z powodu rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie Europa całkowicie odcięła się od surowca dostarczanego przez Federację Rosyjską.

Podczas szczytu w Brukseli przywódcy unijni doszli do porozumienia w nocy z 30 na 31 maja wobec obłożenia Rosji szóstym pakietem sankcji, w tym embargo na dwie trzecie importu rosyjskiej ropy naftowej. Zdaniem magazynu “Le Monde” Unia Europejska wie jednak doskonale, że trudno jej będzie wdrożyć tę i kolejne sankcje na rosyjski gaz ziemny.

Polski premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „nikt nie chce kupować energii z Rosji. Rosja to kraj barbarzyński, kraj, na który w żaden sposób nie możemy liczyć. Dlatego dyskutujemy o tym, jak szybko odejść nie tylko od rosyjskich węglowodorów, takich jak węgiel czy ropa, ale także, w dłuższej perspektywie, od gazu”.

Francuski dziennik ocenił: „Warszawa jest w tej kwestii w mniejszości. Mniej zdeterminowane są nawet państwa bałtyckie, które tradycyjnie nie ustępują Moskwie”. “Le Monde” przywołał w tym kontekście słowa premier Estonii Kai Kallas: „Będziemy musieli rozmawiać o siódmym pakiecie sankcji, ponieważ sytuacja na Ukrainie się nie poprawia. (…) Gaz musi być częścią siódmego pakietu, ale jestem również realistką i nie sądzę, że tak się stanie”.

Wizję nałożenia embarga na gaz z Rosji zdecydowanie odrzucił kanclerz Austrii Karl Nehammer: „Łatwiej jest zrekompensować embargo na ropę, zupełnie inaczej jest z gazem pod względem bezpieczeństwa dostaw. Dlatego nie będziemy omawiać embarga i następnego pakietu”.

Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona natomiast „nic nie powinno być wykluczone w nadchodzących tygodniach, wszystko będzie zależeć od sytuacji”.

Z kolei Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria uzyskały tymczasowe zwolnienie z embarga na rosyjską ropę, od której są bardzo zależne, biorąc pod uwagę ich położenie geograficzne.

Źródło: Le Monde/PAP

Autor

Najnowsze