20.2 C
Warszawa
sobota, 2 lipca 2022

Możliwy nowy podatek od zakupu samochodu z silnikiem benzynowym lub diesla

Koniecznie przeczytaj

Krajowy Plan Odbudowy może wprowadzić nowy podatek od zakupu samochodu. Wystarczy, że będzie mieć silnik benzynowy lub dieslowy.

Nowe zobowiązania rządu obejmują płatne drogi ekspresowe już w 2023 roku. Opłaty mają być pobierane jedynie na nowych odcinkach, a w dodatku nie od kierowców motocykli i osobówek, a cięższych pojazdów. Jak donosi RMF FM, możliwy jest też nowy podatek od zakupu samochodu.

Osoby rejestrujące auto z silnikiem benzynowym lub diesla miałyby być zmuszone do uiszczania dodatkowej opłaty. W innych krajach takie rozwiązanie ma na celu zachęcenie do zakupu bardziej ekologicznych samochodów, czyli wodorowych lub elektrycznych. Polaków natomiast wciąż w większości nie stać na taki wydatek. Nie zachęca również mało rozbudowana sieć stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych.

Z KPO wynika, że danina powinna zostać wprowadzona za dwa lata. Za cztery lata miałby zostać wdrożony jeszcze jeden podatek, będący karą za posiadanie samochodu napędzanego benzyną lub olejem napędowym. Taki zabieg również miałby zachęcić Polaków do wyboru bardziej ekologicznych środków transportu.

Nie ma prawie żadnych wątpliwości, że rząd będzie chciał jeszcze negocjować terminy realizacji poszczególnych zobowiązań. Należy jednak podkreślić, że aby otrzymać środki na konkretne cele, rząd będzie musiał wprowadzić konkretne reformy.

Źródło: Bezprawnik/RMF FM

Autor

Najnowsze