9.6 C
Warszawa
poniedziałek, 3 października 2022

Aż 82 proc. Polaków deklaruje, że umie jeździć na rowerze

Koniecznie przeczytaj

Według badania przeprowadzonego przez Ipsos w 28 krajach świata prawie dwie trzecie dorosłych deklaruje, że umie jeździć na rowerze. Najwięcej takich osób jest w Polsce – aż 82 proc. Jesteśmy też światowym liderem, jeśli chodzi o posiadanie własnych dwóch kółek.

Prawie dwie trzecie dorosłych na świecie deklaruje, że umie jeździć na rowerze. W Polsce takich osób jest aż 82 proc. Polska, Szwecja i Holandia należą do grupy krajów, których mieszkańcy najczęściej posiadają własne dwa kółka. Odsetek właścicieli rowerów na całym świecie wynosi średnio 42 proc., podczas gdy w Polsce – 69 proc., w Holandii – 72 proc., a w Szwecji – 68 proc.

Respondenci dwukrotnie częściej traktują jazdę na rowerze jako sport (28 proc.) niż jako środek transportu (12 proc.). W Polsce jazdę na rowerze uważa za sport aż 61 proc. osób i jest to najwyższy wskaźnik we wszystkich badanych krajach.

W Holandii natomiast rower okazuje się głównym aparatem lokomocji. W tym kraju aż 45 proc. osób przemieszcza się na co dzień dwukołowcem. Następne są Chiny (33 proc.) i Japonia (27 proc.). W Polsce takich osób jest 18 proc., co – jak się okazuje – i tak jest wynikiem wyższym niż średnia na świecie.

Polacy mają najbardziej pozytywny stosunek do rowerów jako środka transportu w porównaniu do wszystkich badanych krajów. Aż 93 proc. Polaków deklaruje pozytywny stosunek do roweru. Zaraz potem plasują się Chiny i Indie (91 proc.).

Realizacja badania: od 25 marca do 8 kwietnia br., metoda CAWI, na próbie mieszkańców 28 wybranych państw (łącznie N=20.057). Badanie prowadzone w ramach cyklicznych pomiarów na platformie online Ipsos Global Advisor.

Źródło: Wirtualne Media/IPSOS: CyclingAcross the World

Autor

Najnowsze