13.4 C
Warszawa
wtorek, 27 września 2022

Wiceminister finansów: ostateczne głosowanie w Sejmie projektu dotyczącego wsparcia dla kredytobiorców

Koniecznie przeczytaj

Wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział, że w czwartek w Sejmie powinno się odbyć ostateczne głosowanie projektu dotyczącego wsparcia dla kredytobiorców, który zakłada m.in. wakacje kredytowe.

Wiceszef resortu finansów na antenie TVP 1 zapewnił, że ministerstwo od miesiąca prowadzi rozmowy z sektorem bankowym, pracując nad projektem ustawy o wsparciu dla kredytobiorców. Poinformował, że projekt musi przejść jeszcze przez sejmową komisję finansów i drugie czytanie, ale w czwartek powinien być on ostatecznie głosowany przez Sejm.

Piotr Patkowski przyznał, że mimo braku zgody ze strony banków na wiele założeń tej ustawy, rozmowy przebiegały pomyślnie. Obie strony podzieliły się wieloma uwagami technicznymi i formalnymi, dzięki którym wakacje kredytowe będą lepiej stosowane.

Wiceminister finansów mówił, że ma nadzieję, iż banki jak najszybciej zaczną wdrażać rozwiązania ustawowe, czyli wakacje kredytowe oraz możliwość dopłat dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w największych kłopotach finansowych. Dodał, że oczekuje też od banków komercyjnych, iż śladem banków z udziałem Skarbu Państwu, zaczną podnosić oprocentowanie lokat.

Resort finansów przekonuje, że dzięki nowym przepisom rząd pomoże finansowo około 2 mln Polaków, którzy z powodu inflacji mają problemy ze spłatą kredytów. Zgodnie z projektem z wakacji kredytowych kredytobiorcy będą mogli skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

W projekcie znalazły się także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskutek tego budżet FWK zwiększy się do ponad 2 mld zł w 2022 r. i będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z Funduszu? Co najmniej jeden z kredytobiorców musi mieć status bezrobotnego albo miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego muszą przekraczać 50 proc. miesięcznych dochodów, ewentualnie miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie może przekraczać w 2022 r. 1552 zł/os. w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł/os. w gospodarstwach wieloosobowych.

Projekt przewiduje też od początku 2023 r. zmianę wskaźnika WIBOR na inny bardziej korzystny dla kredytobiorców.

Źródło: PAP

Autor

Najnowsze