22.7 C
Warszawa
wtorek, 28 czerwca 2022

Wiceminister finansów: Zostaną przedstawione szczegóły programu wsparcia właścicieli ogrzewających domy węglem

Koniecznie przeczytaj

Wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział przedstawienie szczegółów programu wsparcia właścicieli ogrzewających domy węglem. Dodał, że program ma ruszyć przed najbliższym sezonem grzewczym.

Wiceszef resortu finansów na antenie TVP 1 podkreślił, że obecnie priorytetem rządu jest stworzenie programów osłonowych dla osób, które najbardziej odczuwają skutki wysokiej inflacji. Resort finansów będzie pracował nad przedłużeniem tzw. tarcz antyinflacyjnych, m.in. niższego VAT-u i akcyzy na paliwo, a także dla innych nośników energii. Jak mówił, stworzony zostanie także program dla właścicieli domów ogrzewanych węglem.

W przypadku programu dotyczącego ogrzewania węglem, wiodącym ministerstwem będzie resort aktywów państwowych, który będzie współpracować z resortem klimatu i środowiska. Patkowski wskazał, że zadaniem Ministerstwa Finansów jest zapewnienie “finansowania tego programu i wsparcia finansowego gospodarstw domowych”.

Wiceminister dodał, że jest przekonany, iż szczegóły programu zostaną wkrótce zaprezentowane, ponieważ celem rządu jest to, by zaczął działać przed sezonem jesienno-zimowym. Pytany o ewentualne zwiększenie wartości programu 500 plus przekazał, że będzie to analizowane na szczeblach politycznym i rządowym.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał kanałowi Polsat News, że węglowe spółki skarbu państwa mają pracować nad skróceniem łańcuchów dostaw do klientów i likwidację marż pośredników, co pozwoli utrzymać ceny węgla w ryzach.

Podczas sobotniej konwencji PiS zapowiedziano pewną formę pomocy osobom, które najbardziej potrzebują wsparcia przy zakupie węgla.

Źródło: PAP/TVP 1

Autor

Najnowsze