14.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Krajowy Plan Odbudowy: Od czerwca 2026 r. nowa opłata rejestracyjna i podatek od posiadania aut spalinowych

Koniecznie przeczytaj

“Rzeczpospolita” podała, że w Krajowym Planie Odbudowy zadeklarowano wprowadzenie od czerwca 2026 r. nowej opłaty rejestracyjnej i podatku od posiadania aut spalinowych.

Dziennik przytacza opinie przedstawicieli branży motoryzacyjnej, którzy pokazują konkretne rozwiązania mające pomóc w rozpędzeniu polskiego rynku samochodów elektrycznych. To m.in. głęboka reforma podatku akcyzowego.

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś tłumaczył na łamach gazety, że “uzależniony od pojemności silnika podatek akcyzowy ma dziś jedynie cel fiskalny i nie kwalifikuje pojazdu pod względem przyjazności dla środowiska”.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur zaproponował wykorzystanie rozwiązań przyjętych w Czechach i na Węgrzech. Tam wprowadzono podatek ekologiczny zależny od standardu emisji spalin. Natomiast na Słowacji opłata jest zależna od wieku auta.

Starszy analityk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Rafał Bajczuk skomentował z kolei, że rozwiązanie tego problemu wcale nie jest pewne, “bo choć kolejne rządy chciały postawić tamę dla napływu starych i trujących pojazdów, to mając przygotowane rozwiązania prawne, na ostatniej prostej wrzucały je do kosza, bojąc się społecznego niezadowolenia”.

Według oceny “Rzeczypospolitej”, taki los może spotkać też podatki z Krajowego Planu Odbudowy. Ponadto według przedstawicieli branży elektromobliność to dla wielu mieszkańców Polski abstrakcja, a “obłożenie wysoką daniną ich 20-letnich aut prowadziłoby do wykluczenia komunikacyjnego”

Źródło: PAP/Rzeczpospolita

Autor

Najnowsze