9.8 C
Warszawa
wtorek, 4 października 2022

Najczęściej kupowany przez Polaków alkohol. Aż 75 proc. paragonów zawiera pozycję z piwem

Koniecznie przeczytaj

Z danych aplikacji zakupowej PanParagon wynika, że na 75 proc. „alkoholowych paragonów” widniała pozycja z piwem. Dopiero na drugim miejscu jest wódka. Rośnie także popularność bezalkoholowych wariantów trunków.

Trzy czwarte paragonów obejmujących zamówienia alkoholowe zawierają pozycję z piwem. Na drugim miejscu znalazła się wódka, która obecna była na zaledwie 9,6 proc. paragonów ujętych w badaniu. Trzecim najczęściej kupowanym alkoholem w Polsce okazało się wino – 8,7 proc. paragonów z alkoholem na liście. Tuż za podium znalazło się whisky – 3,7 proc. paragonów, likier – 1,4 proc., gin i rum – 0,5 proc., brandy – 0,4 proc., nalewka 0,1 proc., tequila 0,1 proc.

Najczęściej po alkohol sięgamy w sobotę – 22,4 proc. paragonów z napojami wyskokowymi oraz piątek – 20,1 proc. dowodów zakupu. Mniejsze zainteresowanie procentowymi trunkami zaobserwowano w badaniu w dni powszednie – w poniedziałki alkoholowe zakupy stanowią 11,6 proc., wtorki – 12,3 proc., środę 13,5 proc., czwartek 14,2 proc.

Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon ocenia, że wskutek zamkniętych w niedzielę ustawowo galerii i sklepów, w niedzielę pijemy najmniej. Wynik z ostatniego dnia tygodnia stanowi zaledwie 6 proc. ujętych w badaniu paragonów. Ten sam czynnik może mieć również wpływ na wzmożone alkoholowe zakupy w sobotę.

Okazuje się, że wraz z nadejściem 2022 roku znacznie na popularności urosły trunki, które nie zawierają w sobie alkoholu. Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon komentuje, że porównując styczeń 2020 roku z tym samym miesiącem w tym roku, kupno tego rodzaju napojów wzrosło niemal trzykrotnie. Co więcej, wraz z każdym następnym miesiącem w 2022 roku Polacy częściej sięgają po piwa i wina 0 proc.

W poprzednich latach widać również inne ciekawe tendencje: w miesiącach letnich częściej sięgamy po trunki bezalkoholowe. Zarówno w 2020, jak i 2021 piwo i wino 0 proc. było najczęściej kupowane w czerwcu, lipcu oraz sierpniu.

Źródło: Wirtualne Media/PanParagon
 

Autor

Najnowsze