14.7 C
Warszawa
wtorek, 4 października 2022

Unia Europejska zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla do 55 proc. w roku 2030

Koniecznie przeczytaj

Propozycja zakazu korzystania z pieców gazowych znalazła się we wspólnotowym projekcie „Fit for 55”, którego celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla do 55 proc. w roku 2030. Do 2050 r. Unia planuje osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych.

Plan redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku został zaprezentowany przez Komisję Europejską w 2021 roku. Jak pisze portal “Money.pl”, eksperci już zastanawiają się nad konsekwencjami i zastosowaniem planu w praktyce. Gaz traktuje się bowiem jako paliwo przejściowe w transformacji energetycznej UE.

Zgodnie z relacją Portalu Samorządowego, rozwiązania pakietu dla nowych budynków miałyby zacząć obowiązywać już od 2027 roku. Dla modernizowanych – od 2030 roku.

Według szacunków serwisu „Business Insider”, nawet 40 proc. domów w polskich miastach ogrzewanych jest gazem, a 26 proc. – węglem. Zdaniem ekspertów Greenpeace, odejście od konwencjonalnych źródeł energii jest niezbędnym krokiem w celu ochrony środowiska i jednocześnie uniezależnienia się od Rosji.

W Polsce program „Czyste powietrze” ma na celu ułatwienie obywatelom zamianę źródeł energii na te bardziej ekologiczne. W ramach planu można pozyskać dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację swojego domu.

Źródło: Bezprawnik/Money.pl/Portal Samorządowy/Business Insider

Autor

Najnowsze