16.3 C
Warszawa
wtorek, 27 września 2022

Program Małżenstwo+, czyli comiesięczne świadczenia dla par z co najmniej 40-letnim stażem

Koniecznie przeczytaj

Rząd ma się zająć petycją obywatelską zawierającą propozycję nie do odrzucenia – 500 plus dla małżeństw z długim stażem. Pieniądze byłyby przeznaczone na pomoc finansową parom z 40-, 50- i 60-letnim stażem małżeńskim.

Obóz rządzący ustawicznie wprowadza nowe programy socjalne, takie jak 500 plus na każde dziecko, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także trzynasta i czternasta emerytura. W ramach Polskiego Ładu zapowiedziano też dopłaty do kredytów hipotecznych dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci.

Do Sejmu kilka miesięcy temu wpłynęła petycja od obywateli, którzy domagają się wsparcia dla małżeństw z długim stażem. Jak informuje „Fakt”, posłowie mają zająć się projektem już dziś.

Treść petycji brzmi następująco: “Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach”.

Autorzy pomysłu argumentują, że należy pamiętać o prozie życia – czyli o wzajemnej opiece, jaką świadczą sobie małżonkowie. Czasem jednak małżonkowie nie są już w stanie opiekować się sobą wzajemnie i konieczna jest dodatkowa, płatna pomoc. W związku z tym autorzy petycji domagają się wprowadzenia przez rząd 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem.

Środki mogłyby zostać wykorzystane właśnie w celu opłacenia pomocy opiekuna lub po prostu – potraktowane jako dodatkowe wsparcie finansowe w czasach, kiedy koszty żywności, leków czy środków higieny osobistej są coraz wyższe. Ponadto, zdaniem autorów petycji, 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem służyłoby promocji idei wieloletniego małżeństwa.

O inicjatywie przychylnie wypowiada się na łamach „Faktu” była minister rodziny, Elżbieta Rafalska, która potwierdza opinię, że to także element polityki prorodzinnej. W jej ocenie jednak należałoby się zastanowić, czy wsparcie wypłacać parom z 40-letnim stażem, czy może z 50-letnim i czy świadczenie powinno być cykliczne, czy jednorazowe.

Źródło: Bezprawnik/Fakt

Autor

Najnowsze