12.5 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września 2022

Decyzja Parlamentu Europejskiego zapadła. Porty ładowania USB-C nowym standardem unijnym

Koniecznie przeczytaj

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o wprowadzeniu obowiązkowego portu ładowania USB-C w wielu przenośnych urządzeniach elektronicznych.

Proces odchodzenia od micro-USB na rzecz formatu USB-C pozwoli znacząco ograniczyć liczbę kabli w każdym domowym przybytku. USB-C jest wygodny w obsłudze, nie irytuje, łatwo się go używa, wtyczka wchodzi do celu za pierwszym razem.

Po długiej debacie na temat powszechnej standaryzacji USB-C w urządzeniach mobilnych, Unia Europejska zdecydowała. Apple zostanie zmuszone do podporządkowania się powszechnie stosowanemu standardowi. To oznacza, że prawdopodobnie już w 2024 roku na rynek trafi pierwszy iPhone wyposażony w port ładowania USB-C.

Czy ta gigantyczna korporacja ugnie się przed tak postawionymi warunkami? Czy będzie produkować dedykowane wersje iPhone’a tylko na rynek Unii Europejskiej? Ostatecznie MacBooki i iPady z takim portem są produkowane od lat. A może całkowicie zrezygnuje z portów, wstępując wreszcie na drogę ładowania bezprzewodowego?

Już wiele lat temu Unia Europejska podjęła próbę uniwersalizacji sposobu, w jaki ładuje się telefony. Przyczyniło się to do produkcji mniejszej liczby elektronicznych śmieci oraz plastiku, a co za tym idzie – wzrostu ekologicznej świadomości wśród producentów urządzeń.

Narzucenie pewnego uniwersalnego standardu ma mnóstwo zalet. Stwarza jednak ryzyko, że twórcy przestaną udoskonalać porty w urządzeniach wskutek odgórnych obostrzeń podyktowanych przez unijne zalecenia.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze