14.7 C
Warszawa
wtorek, 4 października 2022

Parlament Europejski postanowił. Całkowity zakaz sprzedaży aut spalinowych wejdzie w życie w 2035 r.

Koniecznie przeczytaj

Całkowity zakaz sprzedaży nowych aut z silnikiem benzynowym i diesla ma obowiązywać od 2035 r. Do tego czasu głównym celem Unii Europejskiej jest całkowite wyeliminowanie emisji wytwarzanych przez samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze.

Pakiet „Fit for 55”, mający realizować cele Europejskiego Zielonego Ładu, zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych aut z silnikiem benzynowym i diesla. Parlament Europejski ostatecznie przychylił się do wprowadzenia nowego zakazu, który będzie obowiązywać we wszystkich państwach Unii Europejskiej. To oznacza koniec samochodów spalinowych.

Emisje wytwarzane przez samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze mają być zmniejszone do tego czasu o 100 proc. w porównaniu z 2021 r. Po 2035 r. w salonach będzie można kupić jedynie auta elektryczne. Ustanowiony został również pośredni cel redukcji emisji do roku 2030 – na poziomie 55 proc. dla samochodów osobowych i 50 proc. dla samochodów dostawczych.

Zdaniem europarlamentarzysty Jana Huitemy, ambitna rewizja norm emisji CO2 jest kluczowym elementem osiągnięcia celów klimatycznych Parlamentu. Dzięki tym normom tworzy się możliwość stymulowania innowacji oraz inwestycji dla producentów samochodów. Ponadto, zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń stanie się tańsza dla konsumentów.

Zakaz wymusi na koncernach motoryzacyjnych ogromne zmiany. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie we wszystkich krajach UE ceny elektryków znacząco spadną. Obecnie 80 proc. wszystkich samochodów elektrycznych sprzedawanych jest w sześciu państwach UE. Ponadto sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych np. w Polsce wciąż jest nierozwinięta, co przyczynia się do niechęci wobec kupna elektryka.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze