26.2 C
Warszawa
środa, 29 czerwca 2022

Młodzi Polacy w czołówce nabywców podróbek. 44 proc. młodych Polaków w ostatnim roku świadomie kupiło produkt nieautentyczny

Koniecznie przeczytaj

Z badania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wynika, że aż 44 proc. młodych Polaków w przedziale wiekowym 15-24 lat świadomie kupiło w ostatnim roku podróbkę. 19 proc. korzystało z nielegalnie pobranych materiałów.

Badanie EUIPO sprawdzało czy zachowania młodych Europejczyków w stosunku do praw własności intelektualnej zmieniły się po pandemii. W 2019 roku 14 proc. ankietowanych wskazywało, że podczas ostatniego roku celowo nabyło przynajmniej jeden podrobiony produkt. Obecnie wskaźnik ten wzrósł do 37 proc. To średni wynik obywateli państw Europy w przedziale wiekowym 15-24 lata.

Wśród nabywców podróbek i nielegalnych treści w Internecie, na pierwszym miejscu uplasowała się Grecja z wynikiem 62 proc. ankietowanych. W Polsce natomiast 44 proc. ankietowanych wskazało, że świadomie kupuje imitacje markowych produktów. Respondenci często wskazywali, że mają trudności w odróżnieniu towarów autentycznych od podrobionych.

Wśród podróbek najczęściej nabywanych celowo królują odzież i akcesoria, stanowiące 17 proc. kupowanych produktów. Młodzi decydują się również na podrabiane obuwie (14 proc.), urządzenia elektroniczne (13 proc.), a także artykuły higieniczne, kosmetyki, wyroby do higieny osobistej i perfumy (12 proc.).

Najczęstszą przyczyną wątpliwych decyzji zakupowych ankietowanych jest wysoka cena i trudna dostępność oryginalnych przedmiotów. Zaraz potem są: otoczenie społeczne, nieprzywiązywanie wagi do wiarygodności produktu, niedostrzeganie różnicy między oryginałem a podróbką oraz łatwość nabywania takich towarów w Internecie. 10% badanych wskazało, że podrobione produkty rekomendowali influencerzy.

Podobnie do 2019 roku, co piąty młody konsument potwierdził w badaniu, że świadomie korzystał z pirackich treści w ostatnim roku. W przypadku polskiej młodzieży wynik wynosi 19 proc. 12 proc. europejskich badanych uzyskało dostęp do pirackich treści przypadkowo, a 7 proc. nie wie, czy miało to miejsce. 

Wśród najczęściej kradzionych treści górują filmy i seriale (61 proc.). Na drugim miejscu jest muzyka (36 proc.). Według autorów badania, choć konsumenci w coraz większym stopniu preferują treści z legalnych źródeł, piractwo się nie zmniejsza.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze