28.6 C
Warszawa
czwartek, 30 czerwca 2022

PKN Orlen jako pierwszy w Polsce przetestował prywatną sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej

Koniecznie przeczytaj

PKN Orlen zapowiedział, że jako pierwszy w Polsce przetestuje prywatną sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej w czerwcu 2021 r. W piątek ogłosił, że testy 5G zakończyły się sukcesem. Podkreślił, że “jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie zakończył testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej”.

Jak ocenił PKN Orlen, zastosowane rozwiązania mogą stać się w przyszłości wsparciem dla prowadzonych procesów biznesowych we wszystkich obszarach jego działalności. Koncern podał przy tym, że testy te zostały przeprowadzone na terenie jego głównego zakładu produkcyjnego w Płocku oraz na terenie pobliskiej stacji paliw.

PKN Orlen wyjaśnił, że “na prowadzenie testów w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej” koncern “otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej”. Projekt wpisuje się w strategię Orlen2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu.

Artur Groszek, dyrektor wykonawczy ds. informatyki PKN Orlen skomentował, że “PKN Orlen wyznacza trendy i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Jako pierwsza firma w Polsce przetestowaliśmy prywatną sieć 5G w realnym otoczeniu przemysłowym. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na efektywne wykorzystanie tej technologii w procesach produkcyjnych”.

Według Groszka wykorzystanie 5G “pozwoli na optymalizację procesów wytwórczych i logistycznych, zwiększenie wydajności i ograniczenie ryzyka operacyjnego, a nawet osiągnięcie celów redukcji emisji”. PKN Orlen ocenia, że wraz z rozwojem transformacji cyfrowej będzie rosło zapotrzebowanie na innowacyjne technologie.

Koncern zakomunikował, że “wyniki przeprowadzonych testów w PKN Orlen potwierdzają, że sieć 5G zapewnia niezawodną transmisję informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych” Wskazał przy tym, że sieć 5G “umożliwia też korzystanie z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych”.

Według doniesień PKN Orlen partnerami przeprowadzonych testów były “renomowane firmy technologiczne, które dostarczyły zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia”. Koncern przekazał, że “wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoliła przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy IoT, analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane były różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne”.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze