26.2 C
Warszawa
środa, 29 czerwca 2022

Prezes NBP: Pod koniec tego roku wzrost PKB może spaść do 4-4,5 proc., a w przyszłym roku nawet poniżej 3 proc.

Koniecznie przeczytaj

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że proces podwyżek stóp procentowych stopniowo dobiega końca. Jego zdaniem latem inflacja się ustabilizuje, a następnie zacznie wolno spadać. Jednocześnie wskazał, że pod koniec tego roku wzrost PKB może spaść do 4-4,5 proc., a w przyszłym roku nawet poniżej 3 proc.

Jak stwierdził szef NBP, “przy przyjęciu założenia, że nie nastąpią niespodziewane wydarzenia, pod koniec przyszłego roku, w ostatnim kwartale przyszłego roku być może będzie możliwość obniżenia stóp procentowych”.

Piotr Bujak skomentował, że spodziewał się, iż podwyżki stóp zbliżają się do końca. Według głównego ekonomisty PKO Banku Polskiego “wypowiedzi prezesa NBP potwierdzają, że przed nami być może tylko jeszcze jedna podwyżka w lipcu, najprawdopodobniej o 50 pb”.

Bujak zaznaczył, że istnieje ryzyko przedłużenia się cyklu podwyżek, jeśli inflacja będzie iść w górę. Dodał, że “cały czas jest ryzyko w stronę wyższego docelowego poziomu stóp procentowych i późniejszego momentu zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych”.

Rada Polityki Pieniężnej bez ustanku podnosi stopy procentowe, by walczyć z inflacją, jednak czeka nas wyraźne hamowanie gospodarki, które będzie tłumić presję inflacyjną. Analityk wskazał, że podwyżki stóp trzeba przynajmniej na kilka miesięcy zatrzymać w celu oceny dalszego rozwoju sytuacji.

Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe o 75 pb. Stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wzrosła do 6 proc.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze