20 C
Warszawa
niedziela, 3 lipca 2022

Minister klimatu i środowiska: Na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku

Koniecznie przeczytaj

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku.

Minister Anna Moskwa oceniła, że dziś głównym problemem jest podaż węgla na rynku. Poza zwiększeniem wydobycia dodatkowym źródłem jest węgiel importowany, który często jest droższy niż do tej pory. Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków z węgla korzystają najczęściej te najmniej zamożne gospodarstwa domowe.

Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to na ten moment 996,60 zł. Jak wyjaśniła minister klimatu i środowiska, limitem do zakupu z dopłatą będą 3 tony węgla. Jest to według danych GUS średnia cena za ubiegły rok i jednocześnie porównywalna cena do tej, za którą można dziś kupić węgiel z krajowego wydobycia, m.in. w sklepie Polskiej Grupy Górniczej.

Rząd zagwarantuje dopłaty w wysokości maksymalnie 750 zł za tonę dla każdego podmiotu, który zdecyduje się na sprzedawanie węgla po ustalonej dziś na Radzie Ministrów cenie 996,60 zł brutto za tonę. Będą one musiały się zarejestrować w programie. Zostaną nim objęte spółdzielnie i wspólnoty, które ogrzewają się węglem. 

Każdy z uczestników programu otrzyma bon na audyt energetyczny w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Będzie on obowiązywał przez rok. Do wykorzystania będzie 69 tysięcy złotych na wszystkie elementy, które zwiększają efektywność energetyczną, czyli termomodernizację, wymianę okien, dachu, pieca czy pompy ciepła.

Źródło: Wprost.pl

Autor

Najnowsze