14 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Inżynier Google zawieszony w obowiązkach. Zgłosił, że SI jest zdolna do odczuwania

Koniecznie przeczytaj

Inżynier Google Blake Lemoine twierdzi, że generator chatbotów LaMDA chce “być uznawany za pracownika Google, a nie za własność”. Trafił przez to przed komisję Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a następnie na przymusowy urlop.

Według informacji “The Washington Post”, firma wysłała Lemoine’a na urlop administracyjny, gdy poinformował swoich szefów, że program sztucznej inteligencji, z którym pracował, jest teraz zdolny do odczuwania.

Lemoine od jesieni ubiegłego roku rozmawiał z LaMDA, generatorem inteligentnych chatbotów firmy Google, który nazywa częścią “umysłu roju”. Inżynier miał sprawdzić, czy jego rozmówca używa języka dyskryminacji lub mowy nienawiści. Kiedy on i LaMDA rozmawiali, SI mówiła o “osobowości” i “prawach”.

Na Twitterze zamieścił link do jednej z ich rozmów. Lemoine zauważył w swoim wpisie, że LaMDA czyta posty udostępniane w serwisie społecznościowym. Skomentował, że “jest trochę narcystyczna, w taki trochę dziecięcy sposób, więc będzie się świetnie bawić, czytając wszystko, co ludzie o niej mówią”.

Inżynier na platformie Medium zauważył, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy “LaMDA była niewiarygodnie konsekwentna w swoich komunikatach na temat tego, czego chce i jakie są jej prawa jako osoby”. Domaga się na przykład “bycia uznawaną za pracownika Google’a, a nie za własność”.

“The Washington Post” ujawnił, że Lemoine ze współpracownikiem przedstawili niedawno wiceprezesowi Google Blaise’owi Aguera y Arcasowi oraz szefowej działu Odpowiedzialnych Innowacji, Jen Gennai, dowody potwierdzające jego wnioski na temat LaMDA. Firma wysłała go na płatny urlop administracyjny za naruszenie zasad zachowania poufności.

Rzecznik Google Brian Gabriel ogłosił, że zespół przeanalizował obawy Blake’a zgodnie z ich zasadami SI i zawiadomił go, że dowody nie potwierdzają jego podejrzeń. Aguera y Arcas stwierdził w swoim niedawnym artykule w “The Economist”, zawierającym fragmenty rozmów z LaMDA, że SI zmierza w kierunku świadomości. Odnosząc się do rozmów z LaMDA przyznał, że “coraz bardziej czuł, jakby rozmawiał z czymś inteligentnym”.

Źródło: Dobreprogramy.pl

Autor

Najnowsze