22.2 C
Warszawa
niedziela, 3 lipca 2022

Kancelaria Prezydenta RP: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych

Koniecznie przeczytaj

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w środę, że Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom składanie wniosków i dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną.

Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, “celem ustawy jest umożliwienie elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów, o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wniosek o wpis do ewidencji producentów będzie można złożyć za pomocą elektronicznego formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”.

Ustawa przewiduje też umożliwienie sporządzania elektronicznych kopii dokumentów, a tym samym umożliwienie szybkiego dostępu do akt z każdego szczebla organizacyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ograniczenie przechowywania akt spraw w postaci papierowej; doprecyzowanie przepisów dotyczących postępowań ze skopiowanymi elektronicznie dokumentami oraz z elektroniczną kopią dokumentów; umożliwienie elektronicznego składania wniosku o wypłatę oraz wniosku o przyznanie pomocy, tzw. wniosku transferowego, w ramach działań dotyczących zalesienia objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004–2006 i Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

W trakcie prac w Sejmie ustawę rozbudowano o zmiany w przepisach dot. gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. Jedna ze zmian zakłada przekazanie w 2022 r. 500 mln zł nadwyżki po uregulowaniu zobowiązań Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w udzielaniu pożyczek przeznaczonych na środki produkcji rolnej czy na skup, przechowywanie i przetwarzanie produktów rolnych, na nabycie akcji i udziałów w spółkach handlowych, a także na zakup nieruchomości rolnych w celu poprawy struktury obszarowej gospodarstw. Druga zmiana rozszerza katalog celów, na jakie może być przekazana instytucjom samorządowym nieruchomość z Zasobu Skarbu Państwa.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia. Wyjątkiem będą przepisy, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2023 r.

Źródło: PAP

Autor

Najnowsze