22.2 C
Warszawa
niedziela, 3 lipca 2022

Właściciel marki meblowej IKEA: Nie widzimy możliwości wznowienia działalności w najbliższym czasie

Koniecznie przeczytaj

Jak poinformowała grupa Ingka, właściciel marki meblowej IKEA, „3 marca Grupa Inter Ikea i Grupa Ingka ogłosiły wstrzymanie działalności Ikea w Rosji i na Białorusi w wyniku wojny na Ukrainie. (…) Niestety okoliczności nie uległy poprawie i wyniszczająca wojna trwa. Firmy i łańcuchy dostaw na całym świecie zostały mocno dotknięte i nie widzimy możliwości wznowienia działalności w najbliższym czasie”.

Grupa Ingka ujawniła, że nieustająca wojna w Ukrainie skłoniła firmę IKEA do ostatecznego wycofania się z Rosji. Wcześniej koncern wstrzymał tylko produkcję, obecnie „nie widzą możliwości wznowienia działalności”. Koncern wskazał, że podjęto trzy kluczowe działania mające przygotować IKEĘ do wyjścia z Rosji.

Po pierwsze, działalność IKEA Retail będzie nadal trwać, a liczba pracowników zostanie zredukowana. Firma zamierza wyprzedać swoje zapasy mebli, by wspierać proces restrukturyzacji. Po drugie, spółka Inter IKEA zredukuje siłę roboczą w zakładach produkcyjnych firmy. IKEA sprzeda też wszystkie 4 fabryki w Rosji – w regionach Leningradu, Kirowa i Nowogrodu. W końcu wstrzymany pozostanie import oraz eksport do i z Rosji i Białorusi. W następstwie zamknięte zostaną oba biura zakupów i logistyki IKEA, w Moskwie i Mińsku.

Bankier.pl zaznaczył, że jeszcze w zeszłym roku Rosja była na miejscu 10. największych konsumentów IKEA, ze sprzedażą wartą blisko 1,6 mld euro. W maju firma zapowiedziała, że zamierza dalej płacić pensje pracownikom w Rosji, mimo przedłużającego się zamknięcia sklepów. Marka, która ma zastąpić sieć sklepów IKEA, nazywać się będzie IDEA.

Jak wspomniano na portalu Wirtualnemedia.pl, odpowiedni wniosek w rosyjskim urzędzie patentowym Rospatent złożyło studio Luxorta-Service z Sankt-Petersburga. Konstantin Kukkoev, właściciel Luxorta-Service skomentował, że był „bardzo zdenerwowany zamknięciem sklepów IKEA [w Rosji], więc wytoczył im proces”. W tym czasie pojawił się mem, że McDonald’s w Rosji to teraz “Wujek Wania”, a IKEA – “Idea”. Pomyślał więc, że wygra pieniądze i wyda je na otwarcie sklepów IDEA, tak by w Rosji działał odpowiednik IKEA.

Od marca w Rosji nie pracuje 17 sklepów meblowych i fabryki wraz z centrum dystrybucyjnym firmy. Zatrzymanie zakładów wpływa na 50 dostawców firmy.

Źródło: INNPoland/Wirtualnemedia.pl/Bankier.pl

Autor

Najnowsze