9.8 C
Warszawa
wtorek, 4 października 2022

Japoński parlament uchwalił nowe przepisy dotyczące mowy nienawiści w Internecie

Koniecznie przeczytaj

Latem br. wejdzie w życie nowelizacja krajowego kodeksu karnego uchwalonego przez japoński parlament. Przepisy obejmą karanie za mowę nienawiści w internecie dłuższym niż obecnie więzieniem i wyższymi karami finansowymi.

Wraz z początkiem lata sprawcy zniewag internetowych mogą zostać skazani na karę pozbawienia wolności do jednego roku lub karę grzywny w wysokości 300 tys. jenów (ok. 2,2 tys. dol.). Dotychczasowe kary dotyczyły pozbawienia wolności na okres krótszy niż 30 dni i grzywny do 10 tys. jenów (75 dol.).

Jak podaje CNN, projekt ustawy wzbudził kontrowersje w kraju, ponieważ jego przeciwnicy twierdzili, że może ona utrudnić wolność słowa i krytykę rządzących. Zwolennicy twierdzili jednak, że surowsze przepisy są potrzebne, by rozprawić się z cyberprzemocą i nękaniem w sieci. Ustawa została uchwalona dopiero po dodaniu przepisu nakazującego ponowne zbadanie jej wpływu na wolność słowa trzy lata po wejściu w życie.

Rzecznik japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości zaznacza, że zgodnie z japońskim kodeksem karnym, zniewaga jest definiowana jako publiczne poniżenie czyjejś pozycji społecznej bez odwoływania się do konkretnych faktów na jej temat lub konkretnego działania. Przestępstwo to różni się od zniesławienia, które definiuje się jako publiczne poniżenie kogoś z jednoczesnym wskazaniem na konkretne fakty.

Cytowany przez CNN Seiho Cho, japoński prawnik specjalizujący się w prawie karnym ostrzegł, że znowelizowane prawo nie zawiera klasyfikacji tego, co stanowi zniewagę. Seiho Cho zaznaczył, że powinny istnieć wytyczne, które rozróżniałyby, co można uznać za zniewagę.

Problem nękania w sieci zyskał w ostatnich latach w Japonii rozgłos. Po śmierci Hany Kimury, profesjonalnej zapaśniczki i gwiazdy telewizji znanej z roli w serialu Netfliksa „Terrace House”, coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie przepisów zapobiegających cyberprzemocy.

22-letnia Kimura zmarła śmiercią samobójczą w 2020 r. Wiadomość ta wywołała żałobę i szok w całym kraju, przy czym wiele osób wskazywało na obelgi, które padały pod adresem kobiety ze strony hejterów w mediach społecznościowych w okresie poprzedzającym samobójstwo.

Wkrótce po śmierci Kimury najwyżsi urzędnicy japońscy zwrócili uwagę na niebezpieczeństwo cyberprzemocy i zobowiązali się do przyspieszenia dyskusji rządowych nad odpowiednimi przepisami.

Matka Kimury, była zawodowa zapaśniczka Kyoko Kimura, po śmierci córki prowadziła kampanię na rzecz zaostrzenia przepisów dotyczących cyberprzemocy i założyła organizację non-profit „Remember Hana”, aby podnosić świadomość na temat cyberprzemocy.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze