25.8 C
Warszawa
niedziela, 3 lipca 2022

Nieostrożna jazda to ryzyko droższej polisy OC. Firmy ubezpieczeniowe sprawdzają kierowców

Koniecznie przeczytaj

Firmy ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do informacji o kierowcach z bazy policji za pośrednictwem narzędzi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Chodzi nie tylko o dane policyjnych statystyk po 17 czerwca, ale także te sięgające nawet dwóch lat wstecz.

W piątek 17 czerwca minęło 6 miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy u ruchu drogowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe zyskały możliwość wglądu do informacji o kierowcach znajdujących się w bazie policji. Na podstawie tego mogą kształtować ceny polis z uwzględnieniem wykroczeń drogowych i przestępstw popełnianych przez kierowców.

Julia Langa z serwisu Yanosik oceniła, że udostępnione towarzystwom ubezpieczeniowym informacje posłużą do określania wysokości stawek obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jej zdaniem dostęp do informacji nie ma zwiększyć średnich cen ubezpieczeń, a jedynie je zróżnicować.

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzić m.in: imię i nazwisko kierowcy, numer PESEL, sumę punktów, kwalifikację prawną wykroczenia, jego rodzaj, datę, godzinę i miejsce jego popełnienia, dane pojazdu czy rodzaj prawomocnego rozstrzygnięcia.

Największe podwyżki OC będą obejmować przede wszystkim kierowców, którzy dopuścili się jazdy po spożyciu alkoholu, bardzo dużych przekroczeń prędkości w terenie zabudowanym lub wyprzedzania na pasach. O tym, jaki wpływ na wysokość ubezpieczenia będą miały popełnione wykroczenia, zadecyduje ubezpieczyciel.

PIU zapowiedziało, że kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe stanowią większe ryzyko. Ich składki ubezpieczeniowe będą więc rosły proporcjonalnie. Duże znaczenie może mieć też częstość popełniania wykroczeń. Jak podkreśliło PIU, zakłady ubezpieczeń będą premiowały tych, którzy jeżdżą bezpiecznie.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze