22.9 C
Warszawa
poniedziałek, 4 lipca 2022

Premier Mateusz Morawiecki: Zmiany w ramach Polskiego Ładu zorganizowane w nieodpowiedni sposób

Koniecznie przeczytaj

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla “Przygód Przedsiębiorców” komentował, że zmiany w ramach Polskiego Ładu nie zostały w odpowiedni sposób zorganizowane. Była to odpowiedź na pytanie o to, jak wspomina pierwszy etap Polskiego Ładu.

Premier krytycznie ocenił funkcjonowanie rozwiązań w ramach reformy podatkowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Mówił o tym, że “pewne kwestie nie zostały we właściwy sposób ocenione. Przede wszystkim mitręga po stronie księgowej. Wszyscy, którzy muszą rozliczać podatki swoje, pracowników itd. mają prawo do prostoty, do uproszczenia tego systemu”.

Mateusz Morawiecki docenił jednak podniesioną na mocy Polskiego Ładu kwotę wolną od podatku. Przypomniał również, że od 1 lipca wejdą w życie kolejne rozwiązania podatkowe, w tym te zakładające obniżkę PIT z 17 proc. do 12 proc. Jak podkreślił, podniesiony zostanie też pierwszy raz od kilkunastu lat drugi próg podatkowy do 120 tys. zł. Jego zdaniem są to mechanizmy, które mają budować polską klasę średnią.

12 maja br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Z uzasadnienia do ustawy wynika, że niższy podatek ma być pobierany zaraz po wejściu w życie nowych przepisów, na etapie poboru zaliczek na podatek przy zastosowaniu 12-proc. stawki. Zmiana ma być odczuwalna przy rozliczeniu podatku dochodowego za 2022 rok. Oznacza to, że od lipca br. duża część pracowników będzie zarabiać więcej, a w 2023 roku otrzyma jeszcze zwrot podatku za pierwszych sześć miesięcy tego roku.

Źródło: INNPoland

Autor

Najnowsze