22.2 C
Warszawa
niedziela, 3 lipca 2022

50 proc. udziałów w FiberForce dla Infravia V Invest

Koniecznie przeczytaj

Infravia V Invest odkupuje od P4, operatora sieci komórkowej Play, 50 proc. udziałów w spółce zależnej FiberForce za 1,775 mld zł. P4 wniesie do FiberForce sieć światłowodową UPC Polska, która ma być rozbudowana o kolejne 2 mln przyłączy.

Do końca br. Play planuje przenieść do FiberForce część działalności UPC obejmującej w szczególności aktywa sieci dostępowej w postaci ok. 3,7 mln przyłączy sieciowych w technologiach HFC oraz FTTx. Jak podano w komunikacie prasowym Play, FiberForce ma ambicje zbudowania ponad 2 mln dodatkowych przyłączy światłowodowych. Spółka udostępni swoją infrastrukturę sieciową innym operatorom telekomunikacyjnym w otwartym modelu dostępu, aby zmaksymalizować wykorzystanie wybudowanej infrastruktury przez konsumentów.

Prezes Play i UPC Jean Marc Harion skomentował, że to partnerstwo jest kolejnym kamieniem milowym w umacnianiu pozycji firmy jako ogólnopolskiego lidera w zakresie infrastruktury, umożliwiając milionom nowych klientów w Polsce korzystanie z superszybkiego internetu. Dzięki modelowi otwartego dostępu hurtowego do sieci chcą wyznaczać nowe standardy dostępu do łączy szerokopasmowych i zapewnić wszystkim wolność wyboru.

Zamknięcie transakcji wstępnie planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku. Wymagana jest zgoda właściwych organów antymonopolowych. InfraVia Capital Partners to firma private equity specjalizująca się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych. Vincent Levita, założyciel i prezes InfraVia, możliwość rozwoju współpracy z Grupą Iliad zawdzięcza wspólnemu przedsięwzięciu z Grupą Play. Pozwoli to na zbudowanie kluczowego aktywa w tym rozwijającym się sektorze wspólnie z wiodącym partnerem na polskim rynku.

Ogłoszone jesienią ub.r. kupno od koncernu Liberty Global 100 proc. udziałów firmy UPC Polska Operator Play sfinalizował na początku kwietnia br. Poniósł koszty 7,013 mld zł, z czego 5,5 mld zł pozyskał w grudniu z kredytu. Powołano nowy skład zarządu UPC Polska, prezesem został Jean Marc Harion. Pod koniec maja operatorzy rozpoczęli pierwszą wspólną promocję, w ramach której klienci przy zakupie wybranych usług abonamentowych otrzymają do dwóch lat gratis usługi u drugiego telekomu.

UPC Polska w ub.r. osiągnął wzrost przychodów o 4,6 proc. do 454,8 mln dolarów i zysku netto z 58,4 do 82,6 mln dolarów. Na koniec roku operator miał 1,57 mln klientów, którym świadczył 3,35 mln jednostkowych usług (RGU). Natomiast firma P4, operator sieci Play, na koniec marca br. miała 12,473 mln aktywnych użytkowników, o 344 tys. więcej niż kwartał wcześniej. Kwartalne przychody telekomu zmalały o 1,9 proc. do 1,773 mld zł, a zysk EBITDAaL – z 1,133 mld zł do 838 mln zł.

Wiosną ub.r. spółka P4 zawarła umowę sprzedaży za 6,7 mld zł swojej infrastruktury pasywnej firmie On Tower Poland, w której 60 proc. udziałów ma hiszpański fundusz inwestycyjny Cellnex Telecom, a 40 proc. Grupa Iliad. Orange Polska w kwietniu ub.r. podpisał umowę sprzedaży holenderskiemu funduszowi APG 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje wycenionej na 2,748 mld zł. Zapowiedziano, że spółka wybuduje dalszą sieć światłowodową dla ok. 1,7 mln gospodarstw domowych. W lipcu ub.r. Cyfrowy Polsat i Polkomtel sprzedały Cellnexowi za 7,07 mld zł pakiet 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura, do której należą m.in. o. 7 tys. stacji nadawczych, ok. 37 tys. różnych systemów on-air i sieć transmisyjna.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze