18.6 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Uczeni z University of Queensland: picie kawy w umiarkowanych ilościach nie zwiększa ryzyka niekorzystnych wyników ciąży

Koniecznie przeczytaj

„International Journal of Epidemiology” podaje, że według naukowców z australijskiego University of Queensland codzienne picie kawy w umiarkowanych ilościach nie zwiększa ryzyka poronienia, urodzenia martwego dziecka ani przedwczesnego porodu.

Dr Gunn–Helen Moen skomentowała, że według obecnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia brzemienne kobiety powinny spożywać mniej niż 300 mg kofeiny, czyli od dwóch do trzech filiżanek dziennie. Jednak – jak zauważyła – opiera się to na badaniach obserwacyjnych, w których trudno oddzielić picie kawy od innych czynników ryzyka, do których należą palenie, spożycie alkoholu lub zła dieta.

Dr Daniel Hwang wskazał, że określony zestaw wariantów genetycznych wpływa na ilość wypijanej kawy. Te warianty genetyczne wpływają nie tylko na spożycie kawy w populacji ogólnej, ale także u kobiet w ciąży. Naukowcy zastosowali klasyczną metodę (randomizacja Mendla), która polega na badaniu wpływu wariantów genetycznych stwierdzanych w populacji na wystąpienie określonego efektu. Badanie wariantów genetycznych pozwala na uniknięcie czynników zakłócających i błędów związanych z prowadzeniem badań obserwacyjnych.

Autorzy wykorzystali osiem wariantów genetycznych, które pozwalały przewidywać zachowanie kobiet dotyczące picia kawy w czasie ciąży i zbadali, czy warianty te są również powiązane z wynikami porodu. Dr Hwang wyjaśnił, że uczeni nie mogli poprosić kobiet o wypicie przepisanych ilości kawy podczas ciąży, dlatego też wykorzystali analizy genetyczne, aby naśladować randomizowane badanie kontrolne. Naukowcy zaznaczyli, że badanie dotyczyło tylko niektórych niekorzystnych wyników ciąży i prawdopodobne jest, że spożywanie kofeiny może wpłynąć na inne ważne aspekty rozwoju płodu. Dr Moen zaleciła z tego powodu unikanie dużego spożycia kawy podczas ciąży.

W badaniu (DOI 10.1093/ije/dyac121) wykorzystano dane genetyczne z konsorcjum Coffee and Caffeine Genetics Consortium, brytyjskiego BioBanku, Avon Longitudinal Study of Parents and Children oraz 23andMe.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze