12 C
Warszawa
wtorek, 27 września 2022

Jest decyzja sądu w sprawie strajku planowanego przez pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Koniecznie przeczytaj

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyjawił, że świdnicki sąd okręgowy udzielił zabezpieczenia powództwa ZUS o ustalenie nielegalności strajku planowanego pod koniec czerwca przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Oznacza to, że jakakolwiek akcja protestacyjna w najbliższych dniach byłaby nielegalna i wiązałaby się z rażącym naruszeniem przepisów.

Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa Piotr Szumlewicz wyraził zdumienie, że w tak krótkim czasie sąd zaocznie, bez przesłuchania strony, podjął decyzję. Związkowcy jeszcze tej decyzji nie otrzymali, a kiedy do tego dojdzie, zwrócą się do sądu z wnioskiem o uzasadnienie i od tego uzależnią dalsze działania. Szumlewicz zaznaczył jednak, że związek najprawdopodobniej odwoła się od tego orzeczenia.

Jednocześnie szef Związkowej Alternatywy podkreślił, że tego typu wnioski ZUS do sądu “mogą co najwyżej odwlec akcję protestacyjną i opóźnić strajk”, ale nie rozwiązują problemów, które legły u podstaw sporu. Orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Świdnicy – właśnie w tamtym okręgu formalnie zarejestrowana jest organizacja związkowa.

Pod koniec maja Zarząd Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS informował o decyzji dotyczącej rozpoczęcia strajku generalnego. Bezpośrednią przyczyną decyzji o akcji strajkowej było zwolnienie dyscyplinarne liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym, Ilony Garczyńskiej. Jednocześnie związek domagał się też podwyżek w ZUS oraz dymisji prezes Gertrudy Uścińskiej.

Źródło: Business Insider

Autor

Najnowsze