8.7 C
Warszawa
niedziela, 25 września 2022

Pracownicy Apple Store w stanie Maryland dołączają do związku zawodowego

Koniecznie przeczytaj

Pracownicy Apple Store w stanie Maryland zdecydowali o dołączeniu do związku zawodowego. To pierwszy w historii przypadek, gdy osoby zatrudnione w firmie przyłączyły się do takiego ruchu w amerykańskiej branży detalicznej, usługowej i technologicznej. Wynik głosowania ogłosiła Krajowa Rada ds. Stosunków Pracowniczych (National Labor Relations Board). Według liderów związkowych pracownicy ponad dwóch tuzinów z 270 sklepów Apple w USA wyrazili w ostatnich miesiącach zainteresowanie związkami zawodowymi.

Ponad stu pracowników w Towson głosowało 65 do 33 za przyłączeniem się do związku pod nazwą Apple Coalition of Organized Retail Employees – AppleCore. Miałby on stanowić część przemysłowego związku zawodowego International Association of Machinists and Aerospace Workers (IAM), reprezentowanego przez ponad 300 tys. pracowników. Przewodniczący IAM International Robert Martinez wyraził publicznie uznanie “dla odwagi wykazanej przez członków Core w sklepie Apple w Towson za osiągnięcie tego historycznego zwycięstwa”.

W maju br. pracownicy Apple i IAM pisemnie poinformowali prezesa Apple Tima Cooka o swojej decyzji. Wymieniali w liście „dostęp do praw, których obecnie nie posiadają” i wzywali firmę do „zobowiązania się do niewykorzystywania zasobów do angażowania się w kampanię antyzwiązkową”. Rzecznik Apple powtórzył odpowiedź firmy na wcześniejszą petycję w Atlancie, przytaczając bardzo dobre wynagrodzenie i świadczenia dla pracowników, w tym opiekę zdrowotną, zwrot kosztów nauki, nowy urlop rodzicielski, płatny urlop rodzinny, roczne granty na akcje i wiele innych.

Firma Apple podniosła niedawno płacę początkową dla pracowników handlu detalicznego z 20 do 22 dol. za godzinę. Opublikowała również oświadczenie wideo Deirdre O’Brien, szefowej działu sprzedaży detalicznej Apple. Zdaniem O’Brien zrzeszanie miałoby zaszkodzić firmie. W ub.r. pracownicy Apple zaczęli krytykować w internecie warunki pracy w firmie, używając hashtaga #AppleToo. Zatrudnieni w Apple w Atlancie wycofali swój wniosek o utworzenie związku w ubiegłym miesiącu. Twierdzili, że są zastraszani.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze