14.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Ekspert z Politechniki Wrocławskiej: Europie grozi reglamentacja gazu

Koniecznie przeczytaj

Dr Przemysław Zaleski z Politechniki Wrocławskiej, ekspert Fundacji im. Pułaskiego wskazuje, że Polska posiada osiem magazynów gazu. Magazyny te umożliwiają zarezerwowanie w nich ok. 3 mld m3 gazu.

Biorąc pod uwagę zużycie gazu, zapas ten wystarczy na około dwa miesiące. Taktyka zapełniania magazynów jest urzeczywistniana przez PGNiG od początku kryzysu gazowego. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na gaz kluczowa okaże się inwestycja Baltic Pipe, czyli połączenie gazowe z Danią. 1 października ma nastąpić techniczne otwarcie gazociągu.

Docelowo eksport oraz import mają obejmować 10 mld m3 gazu. Dra Przemysław Zaleski wskazuje w wywiadzie dla money.pl, że krajowe złoża są na poziomie 4 mld m3. Istnieje też możliwość zakupów z innych gazociągów i interkonektorów. Przy zużyciu liczonym na ok. 17 mld m3 gazu rocznie zabezpieczenie powinno być odpowiednie.

Zdaniem eksperta strategia Polski opiera się o dywersyfikację i odcięcie od gazu rosyjskiego. Odcięcie nastąpiło już w 2019 r. PGNiG. Z tego powodu właśnie nastąpiła intensyfikacja rozbudowy gazociągów czy interkonektorów.

Dr Przemysław Zaleski ocenił, że krajom europejskim może grozić reglamentacja gazu. Obecnie poziom dzienny przepływów gazu jest na poziomie 63 mln m3. Na koniec dodał, że “Gazprom odcina kurek całej Europie i jeżeli nie będzie to uzupełnione do odpowiedniego poziomu, to raczej tak, nastąpi pewna reglamentacja gazu w Europie”.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze