25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Bankructwo Rosji? Federacja nie wywiązała się ze spłaty długu

Koniecznie przeczytaj

Rosja zobowiązała się do spłacenia 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Wstępny termin wyrównania upłynął 27 maja. Należność nie została jednak uregulowana. Miniona niedziela zamknęła 30-dniowy okres karencji.

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę, Stany Zjednoczone i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Według agencji prasowej Bloomberg niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód przynosi rezultaty. Firma ocenia, że “jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka”.

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow ogłosił wcześniej, że Moskwa dokonała płatności w odpowiednim czasie i tym samym “wypełniła wszystkie swoje zobowiązania” dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach “w całości”.

Siłuanow podkreślił, że Federacja Rosyjska dokonała płatności odsetek we własnej walucie – rublach – do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Po raz ostatni Rosja nie spłaciła długu w 1998 roku, ale dotyczyło to długu krajowego. Ze spłaty zagranicznego długu Rosja nie wywiązała się natomiast ostatnio ponad sto lat temu, po obaleniu ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 r.

Źródło: Money.pl

Autor

Najnowsze