27.6 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia 2022

Oficjalne bankructwo Rosji. Nie spłaciła zaległych należności

Koniecznie przeczytaj

Miniona niedziela zamknęła 30-dniowy okres karencji po przekroczeniu przez Rosję terminu 27 maja w spłacie 100 mln dol. odsetek denominowanych w dolarach i euro. W poniedziałek obligatariusze nie odnotowali zaległych pieniędzy na kontach.

Jak podaje magazyn “The New York Times”, Waszyngton i agencja Moody’s ogłosiły w poniedziałek, że Rosja nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec obligatariuszy. Oznacza to, że jest formalnie bankrutem. Od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego Rosja miała problemy z utrzymaniem płatności za obligacje o wartości 40 mld dol.

Według “The Wall Street Journal” ostatni raz Rosja ogłosiła niewypłacalność za rewolucji bolszewickiej w 1918 r. Teraz dysponuje środkami, jednak nie ma jak ich przekazać. Wraz z niedotrzymaniem spłat przez Moskwę wierzyciele mogą przystąpić do przejmowania rosyjskiego państwowego majątku za granicami kraju.

Formalna niewypłacalność będzie w dużej mierze symboliczna. Rosja nie może w tej chwili zaciągać pożyczek międzynarodowych, ale nie musi tego robić dzięki obfitym dochodom z eksportu ropy i gazu. Natomiast piętno prawdopodobnie podniesie w przyszłości koszty kredytu.

Wielu komentatorów wskazuje, że Rosji odcięto możliwości uregulowania należności. Zdaniem magazynu “The Telegraph” rosyjski minister finansów Anton Siluanow stwierdził, że nie jest to prawdziwa niewypłacalność, tylko element inżynierii finansowej Białego Domu. Rosja próbowała spłacać wierzycieli rublami, ale narusza to warunki obligacji.

Najbardziej ucierpią rosyjskie firmy, które są uzależnione od międzynarodowego finansowania. Niektórzy inwestorzy mogą wykluczyć pożyczanie pieniędzy takim firmom w wyniku niewypłacalności na poziomie państwa.

Dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych pokazują, że francuskie banki miały około 4,5 mld dol. rosyjskich obligacji rządowych na koniec ub.r. Amerykańscy pożyczkodawcy posiadali 3,8 mld dol., Austria 3,2 mld dol., a Włochy 2,6 mld dol.

Kraj ma za granicą około 57 mld dol. długu. Ostatni raz spłaty w walutach dokonał w maju, gdy jeszcze dysponował dostępem do pieniędzy w amerykańskich bankach.

Źródło: Business Insider

Autor

Najnowsze