25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Za napiwek bezgotówkowy płaci kelner

Koniecznie przeczytaj

Odpowiedzialność podatkową od napiwków opłacanych bezgotówkowo ponosi kelner. Nawet, jeśli pieniądze trafiają bezpośrednio na konto firmy.

Jak podaje Rzeczpospolita, Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację w sprawie odpowiedzialności podatkowej od napiwków w restauracjach. Leży ona po stronie kelnera, a nie przedsiębiorcy.

Jeśli opłata z tytułu napiwku wpływa na konto właściciela restauracji, to przyjmuje on rolę osoby odpowiedzialnej za rozliczenie podatku. W przypadku napiwków otrzymanych w gotówce powinno być podobnie. Trudno tu jednak o rozliczenie, bo pieniądze zazwyczaj trafiają prosto do pracownika.

Według interpretacji przepisów skarbowych, o której pisze Rzeczpospolita, pieniądze powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu podatkowym. Z definicji napiwek oznacza gratyfikację za dobrą obsługę, wyraz zadowolenia klienta. Opodatkowanie nie powinno tu wchodzić w grę.

Do tej pory Krajowa Informacja Skarbowa nie opracowała jednolitej metody weryfikującej podatek odprowadzany od takiej kwoty.

Źródło: Bezprawnik/Rzeczpospolita

Autor

Najnowsze