27.5 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

Od początku 2022 roku liczba płatników z zaległościami w ZUS wzrosła o 11 proc.

Koniecznie przeczytaj

Od początku 2022 roku liczba płatników zalegających z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne wzrosła o 11 proc. Wraz ze wzrostem liczby dłużników, rośnie i sam dług.

Z informacji uzyskanych przez Rzeczpospolitą wynika, że pod koniec maja 2022 r. zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne miało 1 385 050 płatników. Od początku roku przybyło ich niemal 150 tys.

Wzrostowi liczby dłużników towarzyszy wzrost łącznego zadłużenia płatników wobec ZUS. Na koniec maja bieżącego roku było to niemal 38,1 mld zł. W samych tylko pięciu pierwszych miesiącach tego roku nowe zadłużenie sięgnęło niemal 3,9 mld zł.

Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego ocenia, że na wzrost liczby zadłużonych płatników składek wpływ może mieć kilka czynników. Inflacja oraz zwiększenie kosztów pracy spowodowane zmianami podatkowymi dla przedsiębiorców wprowadzonymi w ramach tzw. Polskiego Ładu to główne powody.

Już pod koniec zeszłego roku przedsiębiorcy zaczęli otrzymywać bardzo wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie. Wielu z nich sygnalizowało wtedy poważne kłopoty z regulowaniem należności. Bieżący rok nasilił to zjawisko. Wiele firm odczuwa też skutki pandemii i wojny w Ukrainie.

Źródło: Rzeczpospolita

Autor

Najnowsze