27.6 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia 2022

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej apeluje o przerwy regeneracyjne dla pracowników

Koniecznie przeczytaj

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonuje o konieczności zapewniania pracownikom dogodnych warunków w czasie upałów. Wzywa pracodawców do zwiększenia liczby przerw regeneracyjnych, dostarczania wody pitnej oraz skracania czasu pracy.

Kwestia przerw w pracy jest uregulowana przez Kodeks pracy. Jeśli pracownik pracuje co najmniej 6 godzin w ciągu dnia, przysługuje mu 15-minutowa przerwa. Inne zasady obowiązują w przypadku pracowników młodocianych. W sytuacji, gdy panują silne upały, pracodawca nie ma obowiązku wprowadzania dodatkowych przerw czy skracania godzin pracy. Może to zrobić dobrowolnie, ale przepisy go do tego nie zmuszają.

W tej kwestii na pracodawców próbuje teraz wywrzeć presję Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które namawia na wprowadzenie więcej przerw regeneracyjnych w pracy i możliwość wcześniejszego wyjścia z firmy w upalne dni. W opublikowanym przez siebie komunikacie resort rodziny przypomina, że jeśli z powodu upałów doszło do pogorszenia warunków pracy, pracodawca powinien podjąć działania, by to naprawić.

Jako przykład takiego działania ministerstwo podało właśnie skrócenie czasu pracy, wprowadzenie dodatkowych przerw, a także – zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku czy generalne zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach pracy. Jednocześnie pracodawcy, którzy chcieliby wprowadzić więcej przerw regeneracyjnych w pracy podczas upałów lub skrócić czas pracy muszą mieć świadomość, że nie może się to w żaden sposób odbić na wynagrodzeniu pracownika.

Konieczne jest zapewnienie napojów, jeśli pracownik wykonuje obowiązki zawodowe na otwartej przestrzeni, a temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. W pomieszczeniach zamkniętych pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje, jeśli temperatura w środku przekracza 28 stopni Celsjusza. Jeśli jednak pracodawca zapewnił zamiast tego właściwą wentylację i klimatyzację pomieszczeń, a temperatura w biurze jest niższa niż 28 stopni, obowiązku zapewnienia napojów nie ma.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze