27.6 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia 2022

Reformy Polskiego Ładu. 1 lipca zmienią się zasady płacenia podatków

Koniecznie przeczytaj

Reformy w polskim systemie podatkowym, mające wejść w życie 1 lipca, będą dotykać przede wszystkim skali podatkowej oraz możliwości odliczenia części składki zdrowotnej przy podatku liniowym, ryczałcie lub przy karcie podatkowej. Zasady płacenia podatków ulegną zmianom zarówno dla prowadzących działalność, jak i dla pracowników.

Dla przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową obniżona zostaje stawka podatkowa z 17% na 12%. Zachowana zostaje natomiast kwota wolna w wysokości 30 tysięcy złotych. Obniżona stawka będzie obowiązywała za cały rok podatkowy, a nie tylko za jego drugą połowę. Dochody, które zostały osiągnięte w pierwszym półroczu, także będą opodatkowane niższą stawką, więc u przedsiębiorców mogą pojawić się nadpłaty podatku za ten okres. Zlikwidowana zostaje ulga dla klasy średniej. Oznacza to, że dla osób o wyższych dochodach obniżka stawki podatkowej z 17% na 12% nadal będzie opłacalna, ale w mniejszym wymiarze.

Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo będą mogli odliczyć od swojego dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu składkę zdrowotną, którą opłacili. Limit tego odliczenia to 8700 złotych. W przypadku kwoty odliczanej od dochodu, realny zysk na oszczędzonym podatku wyniesie maksymalnie 1653 złote (8700 złotych do odliczenia x 19% stawka podatku). Składki te muszą być zapłacone, nie tylko wykazane. Po zakończeniu roku podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania za rok 2022. Mają na to czas do 2 maja 2023 roku. Wystarczy złożyć PIT-36 (czyli ten dotyczący zasad ogólnych) zamiast PIT-36L (który rozliczaliby normalnie przy podatku liniowym). Podatnik, który zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania, i tak do końca roku musi odprowadzać zaliczki zgodne z opodatkowaniem liniowym. Jeżeli podatnik po końcu roku złoży deklarację PIT-36L, nie będzie już możliwości zmiany decyzji.

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem zyskają prawo do odliczenia od przychodu 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Będzie to dotyczyło także składek opłaconych przed wprowadzeniem zmian. Wysokość składek zdrowotnych na ryczałcie zależna jest od osiągniętego przychodu w danym roku. Ryczałtowcy będą też mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne. Można to zrobić za cały rok 2022 – wtedy zamiast PIT-28 należy do 2 maja 2023 roku złożyć PIT-36 i rozliczyć cały dochód na zasadach ogólnych,
za okres od lipca 2022 do grudnia 2022 – wtedy należy do 22 sierpnia 2022 zgłosić chęć zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne. Na koniec roku podatnik składa wówczas dwa PIT-y roczne. Jeden za pierwsze półrocze – PIT-28, gdzie rozliczy się z ryczałtu, a drugi PIT-36, gdzie ujmie dochody z drugiego półrocza.

Przedsiębiorcy z kartą podatkową zyskają możliwość odliczenia 19% zapłaconej składki zdrowotnej, która pomniejszy ich podatek. Przy najniższej składce zdrowotnej w wysokości 270,90 złotych, taki zysk miesięczny to 51 złotych na podatku.

Pracownicy opodatkowani są na skali podatkowej, dlatego zyskają na stawce podatkowej zmniejszonej z 17% na 12%. Osoby, które zarabiają powyżej 2500 złotych netto, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Pracownicy, którzy zarabiają poniżej 2500 złotych, nie odczują w żaden sposób tej zmiany, ponieważ ich wynagrodzenie mieści się w limicie kwoty wolnej, która wynosi 30 000 złotych, a to oznacza, że od ich wypłaty nie jest pobierany podatek. Tym samym nie może ten podatek ulec zmniejszeniu. Likwidacji ulega ulga dla klasy średniej co oznacza, że osoby zarabiające w przedziale od 5701 do 11141 złotych miesięcznie nie będą mogły już z niej korzystać, więc ich zysk na niższym podatku będzie mniejszy.

Uchylony zostaje mechanizm odroczenia poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy za 2022 rok. Pracodawca nie będzie musiał porównywać wynagrodzeń z 2022 roku do tych z 2021 roku i stosować mechanizmu odroczonych zaliczek w przypadkach, gdy stare zasady byłyby korzystniejsze. Od lipca wynagrodzenia mają być opodatkowane już tylko według nowych zasad.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze