27.6 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia 2022

KPMG: Ponad 149 tys. Polaków zarabia co najmniej 1 mln zł rocznie

Koniecznie przeczytaj

Z ostatniego raportu firmy audytorskiej KPMG wynika, że osoby określane mianem zamożnych mają miesięczny dochód przekraczający 20 tys. zł brutto. Ludzie należący do kategorii bogatych zarabiają 50 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast bardzo bogaci miesięcznie inkasują przynajmniej 83,3 tys. zł.

Firma audytorska KPMG co roku bada rynek dóbr luksusowych w Polsce. Jak wynika z jej ostatniego raportu, żeby czuć się w naszym kraju osobą zamożną, trzeba mieć miesięczny dochód przekraczający 20 tys. zł brutto. Bogaczem może się nazywać osoba z dochodem ponad 50 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast bardzo bogaty jest ten, kto rocznie zarabia ponad 1 mln zł brutto. Oznacza to comiesięczny dochód na poziomie przynajmniej 83,3 tys. zł.

Szczyt finansowej elity światowej to HNWI (ang. high net worth individuals). KPMG powołało się na raport Credit Suisse Global Wealth Databook 2021. Według niego na koniec 2020 roku w Polsce mieszkało ponad 149 tys. osób, których majątek liczony w aktywach netto wyniósł co najmniej 1 mln dolarów.

W liczbie milionerów HNWI Polacy wyprzedzili Greków, Portugalczyków, Czechów i Finów. Lekką przewagę mają nad nami Norwedzy i Irlandczycy. Po raz pierwszy prowadzenie w rankingu objęły Niemcy (prawie 3 mln HNWI), które wyprzedziły Wielką Brytanię i Francję. Oba te kraje mają po 2,5 mln milionerów.

Najwięcej zamożnych, bogatych i super bogatych Polaków żyje w województwie mazowieckim. Kolejne są Śląsk, Dolny Śląsk i Małopolska. Swoje aktywa trzymają przede wszystkim w depozytach, potem inwestycjach, ubezpieczeniach i gotówce.

Partner KPMG w Polsce Andrzej Marczak tłumaczy w raporcie, że jednym z zaobserwowanych efektów inflacji jest zwiększone zainteresowanie wśród osób zamożnych dobrami luksusowymi jako lokatą kapitału czy też inwestycją. Widać to w kategoriach takich jak nieruchomości, samochody czy luksusowa biżuteria.

Luksusowe samochody to Maserati, Bentley czy Ferrari. Mercedes, BMW czy Audi to marki premium i na nie też zamieniają gotówkę ludzie zamożni. Do dóbr luksusowych zaliczają się również alkohole. Raport KMPG pokazuje, że ten segment ma się w Polsce dobrze. Zwłaszcza jeśli chodzi o mocniejsze trunki. Pozytywne perspektywy malują się też przed ekskluzywną odzieżą i dodatkami.

Raport potwierdził, że rynek dóbr luksusowych jest bardziej odporny na zagrożenia niż dobra masowe. Mimo tego nie uniknął bolesnych skutków pandemii. Segmenty takie jak hotele i spa ucierpiały najmocniej. Porównanie kolejnych edycji raportów KPMG pokazuje natomiast, że w Polsce przybywa ludzi zamożnych i bogatych.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze