25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Są zmiany w systemie podatkowym. Wybór skali podatkowej może się okazać korzystny

Koniecznie przeczytaj

Obniżenie stawki podatkowej z 17 proc. na 12 proc. oraz powrót możliwości wspólnego rozliczenia z podopiecznym dla osób samotnie wychowujących dzieci to jedne ze zmian wprowadzonych w systemie podatkowym wraz z początkiem lipca. Wybór skali podatkowej może się okazać opłacalny.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wdraża m.in. obniżkę dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc.

W komentarzu dla PAP Małgorzata Samborska ujawniła, że pracownicy, czyli największa grupa podatników, zmiany obowiązujące od lipca mogą odczuć w niewielkim stopniu. Niektórzy dostaną o kilkadziesiąt czy kilkaset złotych wyższe wynagrodzenie netto, kolejnym nic się nie zmieni. Mogą być nawet osoby, których netto w lipcu będzie niższe, inni dopiero w zeznaniu rocznym dostaną zwrot podatku.

Niektórzy zdaniem Samborskiej odczują korzyść podatkową dopiero w ostatnich miesiącach roku z uwagi na przesunięcie terminów rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.

Doradczyni podatkowa z firmy Grant Thornton dodała, że głównie w związku z tzw. rolowaniem zaliczek nie da się w uniwersalny sposób wskazać zmian w wynagrodzeniu od lipca. Ci, których dochody roczne przekraczają poziom 120 tys. zł, a są opodatkowane według skali podatkowej, zaoszczędzą nawet 4,5 tys. zł – tj. 5 proc. od kwoty dochodu w I progu podatkowym, czyli 120 tys. zł pomniejszone o kwotę wolną – 30 tys. zł.

Samborska przyznała, że zmiana sposobu liczenia zaliczek na podatek dochodowy przy wypłacie wynagrodzenia oznacza konieczność zmiany systemów u pracodawcy. Zwróciła jednak uwagę, że na zmianach zyskają również przedsiębiorcy. Zwłaszcza ryczałtowcy i liniowcy dostaną drugą szansę na weryfikację wybranego według skali opodatkowania.

W opinii doradczyni podatkowej powrót do możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach z 2021 r. będzie korzystny dla wielu podatników. Osobom korzystającym z PIT-0 sprzyjać będzie włączenie zasiłków macierzyńskich do dochodów wolnych od podatku.

Źródło: Wirtualne Media/PAP

Autor

Najnowsze