25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Co trzeci Polak nie wybiera się na wakacyjny urlop

Koniecznie przeczytaj

Badanie przeprowadzone przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wykazuje, że ponad 30 proc. ankietowanych nie wybiera się na urlop z powodów finansowych. Wynik jest o połowę wyższy niż w ubiegłym roku.

Co trzeci Polak deklaruje, że ze względu na brak pieniędzy nie planuje dłuższego wakacyjnego urlopu tego lata. Natomiast rok temu finanse nie pozwoliły na wypoczynek 19 proc. ankietowanym.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak ocenił, że finansami kieruje się w wyborze aż 44 proc. ankietowanych. Niemal 20 proc. respondentów deklarowało konieczność oszczędzania wynikającą z niepewnej przyszłości. Jak dodał Grzelczak, 10 proc. badanych nie planuje wypoczywać, ponieważ uważają, że “okoliczności nie sprzyjają wakacyjnemu nastrojowi”.

Szef BIG InfoMonitor zwrócił uwagę, że wzrost cen źródeł energii wynikające z inflacji oraz wojna w Ukrainie wpłynęły na plany urlopowe 75 proc. ankietowanych. Z badania wynika, że dłuższy wyjazd wakacyjny planuje w tym roku 52 proc. Polaków. Niemal 15 proc. z nich chce wyjechać więcej niż raz.

40 proc. turystów dysponuje “skromniejszym niż w poprzednim roku budżetem na letni urlop”. Co piąty badany zapowiada, że będzie oszczędzał na atrakcjach i jedzeniu, ewentualnie skróci wyjazd. Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, branża turystyczna miała na koniec kwietnia br. 78 mln zł długów, a branża noclegowa – ponad 921 mln zł. Problemy z rozliczeniami dotyczyły odpowiednio 930 firm turystycznych i 1908 oferujących noclegi.

Wśród ankietowanych w wieku 18-64 lat wyjeżdża 57 proc., wśród seniorów natomiast – 38 proc. 63 proc. osób wybierających się na wakacje poza domem to mieszkańcy średnich i dużych miast. Ponad połowa z nich deklaruje, że planuje letni wypoczynek. Mieszkańcy wsi i małych miasteczek do wyjazdu przygotowują się w 44 proc.

Ponad 60 proc. osób legitymujących się wyższym wykształceniem decyduje się na wyjazd. W grupie respondentów z wykształceniem zawodowym lub niższym wyjeżdża 30 proc. Jak zauważył Grzelczak, w grupie, której nie stać na większe wydatki, mniej niż połowa wybrałaby się na dłuższy urlop.

W raporcie podano, że 60 proc. Polaków finansuje swoje urlopy m.in. z regularnych oszczędności, a 44 proc. z bieżących dochodów. Pożyczkami w celu wyjazdu interesuje się 1,5 proc. badanych. Na pomoc rodziny lub sprzedaż przedmiotów wskazało 2,5 proc. badanych, a na przełożenie płatności rachunków – 2 proc.

Jak wskazano, 75 proc. osób na swój najważniejszy wakacyjny wyjazd wybiera się do Polski, za granicę pojedzie co czwarty ankietowany. Nad Bałtykiem, na Mazurach czy w rodzimych górach może wypoczywać 80 proc. osób planujących w tym roku wypoczynek.

Największa popularnością będą cieszyć się w kraju prywatne domki i apartamenty – wybiera się tam ponad 30 proc. respondentów. Z pensjonatów i obiektów agroturystycznych chce skorzystać 29 proc. ankietowanych, a z hoteli – 28 proc. 22-proc. turystów), tak jak przed rokiem, zorganizowaniu urlopu pomogą biura podróży.

Grzelczak podsumował, że 17 proc. jeszcze badanych jeszcze się nie zdecydowało.

Badanie Quality Watch przeprowadzono metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18 plus, na 1055-osóbowej próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i wielkość miejsca zamieszkania. Termin realizacji: 3 – 6 czerwca 2022 r.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze