24.6 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

Zakaz używania nazw mięsnych dla produktów roślinnych

Koniecznie przeczytaj

Francja wprowadza zakaz używania nazw przypisywanych produktom mięsnym w stosunku do ich roślinnych zamienników. Jest propozycja wdrożenia przepisu na terenie całej Unii Europejskiej.

Nowe prawo wejdzie w życie 1 października. Przepisy opublikowano 30 czerwca w Dzienniku Urzędowym i obejmują tylko produkty wytwarzane we Francji.

Francja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zabrania stosowania słów określających produkty mięsne w odniesieniu do żywności pochodzenia roślinnego. Jak podaje oficjalny dekret, “nie będzie można używać terminologii branżowej tradycyjnie związanej z mięsem i rybami do oznaczania produktów, które nie należą do świata zwierząt i które w istocie nie są porównywalne”.

Za przyjętym prawodawstwem stało stowarzyszenie francuskich rolników FNSEA. Organizacja domaga się również, aby analogiczne przepisy obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Organy unijne projekt jednak odrzuciły w 2020 roku. Według Jean-François Guiharda, kierującego stowarzyszeniem przemysłu mięsnego Interbev, nowe regulacje to „zasadniczy krok na rzecz przejrzystości informacji dla konsumentów, a także ochrony produktów i know-how rynku”.

Niektóre nazwy produktów odzwierzęcych objęto już europejskim parasolem ochronnym. Określenia takie jak “masło”, “mleko” i “ser” nie mogą być używane jako nazwy produktów roślinnych. Inwestycje w żywność wegańską i wegetariańską pomogły wzrosnąć tym segmentom rynku do poziomu 19 proc. rocznie. Koncerny, które się do tego przyczyniły, to m.in. koncerny Cargill, Danone i Nestle.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze