25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Nowa inicjatywa poselska, czyli krótszy czas pracy w tygodniu

Koniecznie przeczytaj

Do Sejmu ma trafić projekt zakładający skrócenie czasu pracy w tygodniu z 40 do 35 godzin. Partia Razem zamierza wystosować swoją propozycję do końca wakacji.

40 godzin pracy w tygodniu to standard obowiązujący w wielu krajach na świecie. We Francji pracownicy pracują średnio 35 godzin w tygodniu, w Danii – 37, a w Irlandii – 39. Jednocześnie z danych Eurostatu wynika, że statystyczny pracownik etatowy w 2021 r. pracował w tygodniu średnio 41,5 godziny. Unijna średnia wyniosła 40,5 godziny.

Jak twierdzą politycy, wprowadzenie krótszego tygodnia pracy pozwoli na zwiększenie czasu, który pracownicy mogą spędzić z rodziną lub na rozwoju osobistym. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwi zwiększenie wydajności dzięki dłuższemu czasowi na odpoczynek między zmianami. Wdrożenie projektu pozwoli również w lepszym stopniu chronić zdrowie polskich pracowników. Przyczyni się też do nieznacznego zwiększenia liczby miejsc pracy w Polsce.

Projekt został zapowiedziany podczas konwencji programowej partii Razem w drugiej połowie czerwca. Ma trafić do Sejmu jeszcze przed końcem wakacji. Razem mówiło o pomyśle już w 2018 r. Wtedy politycy partii zbierali podpisy pod obywatelskim projektem skracającym czas pracy. Celem było skrócenie tygodnia pracy najpierw do 38 godzin, a dopiero w 2021 r. do wspomnianych 35. Pod projektem podpisało się kilkadziesiąt tysięcy osób, ale było to za mało do pierwszego czytania projektu ustawy w Sejmie.

W momencie, gdy Polsce grozi recesja, sukces projektu jest mało prawdopodobny. Dodatkowo od sierpnia prawdopodobnie zaczną obowiązywać istotne zmiany w Kodeksie pracy, w większości korzystne dla pracowników. Tymczasem firmy coraz częściej testują skrócony czas pracy. Bardzo możliwe, że w ciągu kilkunastu kolejnych lat zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany na poziomie legislacyjnym.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze