27.5 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

Czerwcowe ceny artykułów w sklepach urosły o 18 proc. rok do roku

Koniecznie przeczytaj

Jak wynika z najnowszego “Indeksu cen w sklepach detalicznych”, ceny produktów wzrosły średnio o prawie 18 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem w ubiegłym roku.

Jak wynika z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, w czerwcu 2022 roku w sklepach było drożej o 18 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. W opracowaniu przypomniano, że w maju br. ceny były wyższe o blisko 17 proc. rdr, w kwietniu o 22 proc. Według Stanisława Flejterskiego z Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie nie sposób wykluczyć pojawienia się spowolnienia gospodarczego, a nawet tzw. stagflacji.

Z analizy wynika, że w czerwcu br. o 37,2 proc. podrożały rdr produkty tłuszczowe (w maju podwyżka wyniosła 54,8 proc.) W czerwcu olej zdrożał o 30,2 proc., natomiast cena masła poszybowała o ponad 48 proc. rdr. Jak zauważa Krzysztof Łuczak z Grupy Blix, na światowych rynkach ceny oleju palmowego gwałtownie spadają. Wynika to z działań Indonezji, które pozbywają się nadmiernych zapasów.

Drugie w zestawieniu produktów notujących wzrost cen znalazło się mięso – z wynikiem o 30,5 proc. (w maju było to 26,8 proc.). W tej kategorii najmocniej zdrożała wołowina o 42 proc. Drób w czerwcu podskoczył o 25,6 rdr, wieprzowina o nieco ponad 16,1 proc. Zdaniem Michała Pronobisa z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, mięso stale drożeje ze względu na wzrosty cen surowców potrzebnych do produkcji żywności. Ponadto tocząca się wojna w Ukrainie znacząco opóźnia dostawy zbóż.

W czerwcu używki średnio zdrożały o 1/4 w relacji rocznej (maju było to o 13,4 proc.). W tej kategorii herbata zdrożała o 26,5 proc. Najmniejsze wzrosty zanotowało z kolei piwo (średnio o 15,5 proc. rdr). Natomiast owoce w ujęciu rocznym zdrożały o 23,6 proc. Tymczasem jeszcze w maju ich ceny spadły o 6,4 proc. rdr. Według Pronobisa, na ceny owoców wpływają problemy z zatrudnieniem pracowników sezonowych do zbiorów.

Zwyżki cen poniżej 20 proc. rdr notowały w czerwcu produkty sypkie (19,6 proc.), tzw. inne produkty uzyskały wynik 18,5 proc. (m.in. karmy dla psów, pieluchy dla dzieci) oraz napoje, które średnio zdrożały o 18,1 proc. Najmniej zdrożało w czerwcu pieczywo – średnio o 8,9 proc. rdr. Jak zaważył Krzysztof Łuczak, sklepy same zaczęły spowalniać wzrost cen pieczywa, bo jest towarem pierwszej potrzeby.

Według eksperta WSB, ceny powoli zacznie stabilizować gasnący popyt, zarówno wewnętrzny, jak i zagraniczny. Do tego dojdzie rekordowo szybko zaostrzająca się polityka pieniężna. Pronobis zastrzegł jednak, że procesy dezinflacyjne zostaną prawdopodobnie rozłożone na lata. Osiągnięcie celu inflacyjnego (zakładanego na poziomie 2,5 proc.) nie jest w Polsce możliwe w najbliższym czasie.

Przedmiotem analizy było 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 51 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 24 tys. cen detalicznych z prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie obecne na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash and carry działające w 16 województwach.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze