25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Zbliżają się rekordowe podwyżki cen prądu w Polsce

Koniecznie przeczytaj

W trakcie zbliżających się miesięcy Polska zmierzy się z rekordowym wzrostem cen energii. Mowa o trzy- a nawet czterokrotnej podwyżce w niektórych miastach.

Jak podaje portal wysokienapiecie.pl, ceny prądu dla gospodarstw domowych w ofercie PGNiG wzrosły z 0,42 zł/kWh na początku ubiegłego roku do 1,70 zł/kWh brutto do jesieni tego roku. Portal wspomina, że gazowy gigant podniósł też opłatę handlową z 6 do 35 zł miesięcznie.

Razem z VATem do końca października klienci PGNiG będą mogli liczyć na stawki brutto w wysokości 1,46 zł/kWh za prąd i niespełna 30 zł miesięcznie opłaty handlowej. Od listopada jednak wzrosną one do 1,70 zł/kWh i 34,99 zł miesięcznie. Wycena energii przez PGNiG wyniesie zatem 2,31 zł brutto za kWh.

Oferta spółki Tauron natomiast zachowa ceny na poziomie obecnych 50 gr brutto. To jednak będzie ich kosztowało dodatkowe 154,80 zł opłaty handlowej miesięcznie.

Średnie zużycie energii elektrycznej gospodarstwa domowego obsługiwanego przez Tauron wynosi 167 kWh miesięcznie. Sama opłata handlowa to dodatkowy koszt zakupu energii na poziomie 0,89 zł/kWh. Według portalu wysokienapiecie.pl oczekiwania cenowe spółki na przyszły rok będą się równać (1,39 zł/kWh).

Źródło: INNPoland

Autor

Najnowsze