25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Zdaniem 55 proc. badanych Polaków państwo powinno usprawniać mieszkalnictwo

Koniecznie przeczytaj

Według Centrum Badania Opinii Społecznej 55 proc. respondentów uważa, że państwo powinno finansowo wspierać Polaków przede wszystkim w zakupie własnych mieszkań oraz budowie własnych domów.

Według 23 proc. badanych państwo powinno przede wszystkim wspierać budowę mieszkań na wynajem w przestępnej cenie z możliwością ewentualnego wykupu. 22 proc. sądzi, że państwo powinno wspierać budownictwo komunalne dla osób mniej zamożnych.

38 proc. respondentów w wieku 65 lat i więcej opowiada się za wspieraniem przez państwo budownictwa komunalnego w pierwszej kolejności. Za budową mieszkań na wynajem przez państwo są osoby w wieku 55 – 64 lata (31 proc.). Natomiast za ułatwianiem zakupu własnych mieszkań – respondenci w wieku 25–34 lata (73 proc.).

Komunikat z badań wskazuje, że osoby o dochodach do 1999 zł per capita są przede wszystkim za wspieraniem budownictwa komunalnego. Badani o najniższych dochodach na osobę w rodzinie (do 1499 zł) często opowiadają się też za ułatwianiem zakupu własnych mieszkań. Podobnie jest z osobami o najwyższych dochodach (od 3000 zł wzwyż). Za udogodnieniami w budowie mieszkań na wynajem często są respondenci o dochodach per capita od 1500 zł do 2999 zł.

Przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych na własny użytek do 70 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę popiera 79 proc. badanych, co drugi z nich w sposób zdecydowany. Jedynie co dziewiąty ankietowany jest im przeciwny (11 proc.). Według CBOS za projektem opowiada się 85 proc. mieszkańców wsi. Wśród mieszkańców największych miast jest to 69 proc. sprzyja temu rozwiązaniu.

CBOS zauważa, że w 87 proc. są za nim osoby o prawicowych poglądach politycznych. W potencjalnych elektoratach – zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (88 proc.), w drugiej kolejności – Konfederacji Wolność i Niepodległość (83 proc.). Z kolei sprzeciw wobec tych przepisów częściej niż pozostali wyrażają Polacy identyfikujący się z lewicą. Popierający Lewicę w 30 proc., a Koalicję Obywatelską – w 26 proc.

Z badania wynika też, że 59 proc. badanych popiera program “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Ma on ułatwiać zakup mieszkania na kredyt osobom ze zdolnością kredytową, ale też z niewystarczającym wkładem własnym.

Program ten w 64 – 65 proc. popierają respondenci o niższych dochodach per capita – do 1999 zł. Opowiada się za nim też 69 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Mieszkańcy wsi zgadzają się na plan w 65 proc. Natomiast ludzie w miastach liczących od 20 tys. do 99 999 mieszkańców – w 64 proc. Sprzeciw wobec niego wyraża 35 proc. – 36 proc. mieszkańców dużych miast, 39 proc. absolwentów wyższych uczelni oraz 49 proc. badanych, których dochody wynoszą co najmniej 4000 zł na osobę.

Z badania wynika też, że program ten częściej spotyka się z poparciem zwolenników prawicy niż lewicy (69 proc. wobec 52 proc.). Sprzyja mu 73 proc. sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze