25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Kiedy nie obowiązuje opłacanie abonamentu RTV?

Koniecznie przeczytaj

Urządzenie, które nie jest w stanie odbierać kanałów w najnowszym standardzie, może wyłączać obowiązek opłacania abonamentu RTV. Mówi o tym ustawa o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 r.

Obowiązek uiszczania abonamentu RTV określa ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Odnosi się ona wyłącznie do abonamentu RTV. Art. 2 ust. 1 ustawy stanowi, że “za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe”.

Artykuł 2 ust. 2 zawiera pewne domniemanie. Według niego osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Kwestię „natychmiastowego odbioru” można zatem poddać ocenie. Jeśli zaś mowa o programie telewizyjnym, chodzi o możność odbierania jakichkolwiek kanałów.

Telewizor, który nie ma funkcjonalnego dekodera nie pozwala na odbiór kanałów.
Z drugiej strony, aby móc odbierać na nim program telewizyjny, wystarczy dokupić najtańszy dodatkowy dekoder telewizji cyfrowej.

Rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Monika Bąk skomentowała dla portalu proline.pl, że odbiornik bez dekodera – jeśli jest już na tym terenie tylko cyfrowy odbiór – nie jest urządzeniem umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Tym samym po wyrejestrowaniu odbiornika [abonent] może przestać płacić.

Zmiana standardu – skutkująca tym, że telewizor przestaje odbierać – jest w rozumieniu KRRiT przesłanką do wyrejestrowania urządzenia i zaprzestania opłacania abonamentu RTV.

Przepisy są niejasne, więc niewykluczone, że organ zajmujący się egzekwowaniem abonamentu stwierdzi inaczej.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze