25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Elon Musk pozwany przez Twitter

Koniecznie przeczytaj

Twitter Inc. oskarżył założyciela Tesli i SpaceX o naruszenie wartej 44 miliardy dolarów umowy kupna swojej platformy.

Firma wystąpiła do sądu w Delaware o nakazanie Elonowi Muskowi sfinalizowania transakcji za uzgodnioną kwotę 54,20 dolarów za akcję serwisu. W pozwie wyrzuciła szefowi Tesli i SpaceX, iż najwyraźniej wierzy, że on, w przeciwieństwie do każdej innej strony podlegającej prawu umów Delaware, może zmienić zdanie, zniszczyć firmę, zakłócić jej działalność, zniszczyć wartość akcjonariusza i wycofać się.

Elon Musk zrezygnował z kupna Twittera. Zarząd serwisu postanowił go pozwać za tę decyzję i domagać się wielu miliardów dolarów odszkodowania. W liście do zarządu serwisu Musk napisał, że kończy porozumienie w sprawie zakupu sieci społecznościowej. Powodem miały być „fałszywe i wprowadzające w błąd” informacje o firmie.

Po decyzji Muska notowania Twittera na giełdzie spadły o ponad 6 proc. Serwis zaczął się też skarżyć na utratę zaufania inwestorów i wykruszanie się reklamodawców.

Obie strony umowy zobowiązały się wypłacić odszkodowanie w wysokości do 1 miliarda dolarów, gdyby transakcja nie została sfinalizowana ze względów, które nie zostały w niej przewidziane. Musk 25 kwietnia zawarł ostateczną umowę z zarządem grupy na zakup sieci społecznościowej. Cena za jedną akcję miała wynosić 54,20 dolarów, łącznie to 44 miliardy dolarów. Od tego czasu Twitter stracił ponad jedną czwartą swojej wartości. Akcje Tesli również spadły w tym czasie o prawie 25 proc. Wczoraj na koniec dnia kurs Twittera wzrósł do 34,06 dolara.

Na koniec pierwszego kwartału br. Twitter miał 229 mln odwiedzających go codziennie użytkowników. Kwartalne przychody platformy zwiększyły się o 16 proc. do 1,2 mld dol. Koszty natomiast wzrosły o 35 proc. do 1,33 mld dol. 513,4 mln zysku netto to efekt głównie rozliczenia sprzedaży sieci MoPub za 1,05 mld dolarów.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze