25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Wzrosną w Polsce ceny wywozu śmieci

Koniecznie przeczytaj

Jak informuje „Radio ZET”, ceny wywozu śmieci mają ulec podwyżce. Z lipcowej projekcji NBP wynika, że inflacja osiągnie nawet 18,8 proc. w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem śmieci rozpoczęły negocjacje z samorządami. Według „Zet” prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami Tomasz Uściński stwierdził, że zamówienia publiczne sprzed 24 lutego tego roku były zawarte w innych realiach. Drastycznie wzrosła cena paliwa, droższą są samochody i inwestycje, takie jak sortownie i kompostownie. Z tego względu Izba żąda od samorządów realnych stawek.

Niektóre firmy mogą wypowiadać umowy, jeżeli negocjacje nie pójdą pomyślnie. Dzieje się tak w wyniku nieopłacalności świadczenia usług w oparciu o obecne ceny pracy czy paliw.

Jeżeli umowy zawierane z samorządami przez firmy zajmujące się wywozem śmieci nie dawałyby korzyści, to sąd może je zmienić, a nawet rozwiązać w oparciu o klauzulę rebus sic stantibus, czyli na podstawie art. 357[1] Kodeksu cywilnego.

Wspomniane uprawnienie sądu wiąże się z tym, że nadzwyczajna zmiana stosunków (np. trudna do przewidzenia inflacja) może być podstawą do zmiany treści umowy, jeżeli jedna ze stron staje się pokrzywdzona.

Podwyżki mają się przekładać na wzrost cen wywozu śmieci (w przeliczeniu na osobę) od 2 do 4 złotych. Od nowego roku droższy będzie także np. prąd.

A ceny energii elektrycznej mają przełożenie na koszty m. in. transportu kolejowego. Z kolei np. ceny biletów trójmiejskiej SKM nie zdrożeją dopiero od nowego roku, a już od 1 sierpnia. Planuje się także dosyć znaczny wzrost cen alkoholu i papierosów w przełożeniu na nominalne kwoty podwyżek akcyzy.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze