25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Zadośćuczynienie za urlop niespełniający warunków

Koniecznie przeczytaj

W przypadku, gdy urlop nie spełnia ustalonych z biurem podróży warunków, prawo przewiduje zadośćuczynienie. Jak je uzyskać?

Zgodnie z przepisami organizator turystyki, a więc najczęściej biuro podróży, odpowiada za wykonywanie usług objętych umową. Odpowiedzialność ta obejmuje także sytuacje, gdy faktycznie usługi realizuje inny podmiot. Jeśli zatem jakiekolwiek świadczenia nie spełniają obiecanych warunków, trzeba natychmiast poinformować o tym organizatora wycieczki.

Gdy pomimo zgłoszeń sytuacja się nie poprawia, biuro podróży powinno zaproponować klientowi nieodpłatne świadczenie zastępcze. Tutaj znów istnieje możliwość kwestionowania jakości warunków, jeśli odbiegają od tych obiecanych. W przypadku kiedy są one niższe, prawo przewiduje obniżenie ceny całej imprezy turystycznej.

Zdarzają się też sytuacje, kiedy biuro podróży nie jest w stanie zaproponować innego hotelu lub nie chce obniżyć ceny wycieczki. Dla takich przypadków ustawodawca zarezerwował prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie za zmarnowany urlop. Zadośćuczynienie może zostać przyznane za uszczerbek niemajątkowy, a więc krzywdę. Tym samym od biura podróży warto się domagać pieniędzy za brak możliwości należytego spędzenia opłaconych wakacji.

Do najbardziej podstawowych przyczyn, które uzasadniają wysuwane żądania należą wszelkie skargi na warunki zakwaterowania w czasie wakacji. Chodzi tutaj chociażby o panującą wilgoć w pokojach, ich zagrzybienie, zbyt małą powierzchnię, czy też niezachowywanie podstawowych warunków higieny przy serwowaniu posiłków. Zdarzają się też sytuacje, w których sądy przyznają zadośćuczynienie za brak dostarczenia bagażu na miejsce przylotu.

Sądy są skłonne do przyznawania nawet kilku tysięcy złotych zadośćuczynienia. Głównym wyznacznikiem wysokości wypłaty nie jest cena wycieczki, sąd może przyznać zadośćuczynienie przewyższające wartość całego wyjazdu. Choć w tej kwestii nie istnieje ugruntowane orzecznictwo, to w wyjątkowych przypadkach takie działanie z pewnością znajdzie swoje uzasadnienie.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze