27.5 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

Komisja Europejska zaleca rezygnację z produkcji energii płynącej z gazu

Koniecznie przeczytaj

Komisja Europejska wzywa obywateli państw członkowskich do ograniczenia ogrzewania, a także do rezygnacji z produkcji energii gazowej. Surowiec ten może zastąpić energia jądrowa oraz elektrownie węglowe.

Komisja Europejska przygotowuje projekt komunikatu, który – jak podaje Radio Gdańsk – ma zostać opublikowany w środę. Jego treść natomiast trafiła już do Internetu. Według dokumentu, Europa musi przygotować się na potencjalne dalsze zakłócenia – nawet na całkowite odcięcie – dostaw rosyjskiego gazu. Rada Europejska w konkluzjach z 31 maja i 23 czerwca poprosiła o przeprowadzenie tego przygotowania w trybie pilnym, a w szczególności w celu umożliwienia ściślejszej koordynacji z państwami członkowskimi i między nimi.

Komisja Europejska zaleca, by państwa członkowskie oszczędzały gaz i próbowały go zastąpić. W pierwszym przypadku chodzi o zachęcenie odbiorców końcowych do skręcenia temperatury w domach do 19 stopni Celsjusza. Przekonuje również, by państwa członkowskie zrezygnowały z produkcji prądu przy użyciu gazu. Jeżeli mają taką możliwość, wówczas powinny przejść na produkcję elektryczności z energii jądrowej lub właśnie węgla.

Urzędnicy Komisji przyznają, że może to mieć wpływ na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych. Zapewniają także, że absolutnym priorytetem pozostają odnawialne źródła energii. Ujawniony tekst komunikatu Komisji Europejskiej podaje, że skoordynowane działania będą teraz bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia oraz gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać.

Takie sformułowanie istoty problemu uprawdopodobnia to, że ryzyko przestojów w dostawach rosyjskiego gazu jest poważne. W przeciwnym wypadku nie byłoby potrzeby koordynowania działań na poziomie unijnym. Co więcej, Komisja zamierza zaproponować złagodzenie limitów emisji dla przemysłu.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze