27.5 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

NBP podaje rekordowe dane. Prawie wszystkie płatności kartą są realizowane w Polsce zbliżeniowo

Koniecznie przeczytaj

979 na 1000 płatności kartą w terminalach odbywa się w Polsce zbliżeniowo. Rekordowy poziom osiągnął także udział kart zbliżeniowych wydanych przez banki działające na polskim rynku.

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat rynku kart w I kw. bieżącego roku. Wymienił w nim rekordowy udział transakcji zbliżeniowych we wszystkich płatnościach kartami zrealizowanych w terminalach. NBP podał, że w I kw. bieżącego roku wskaźnik ten osiągnął poziom 97,9 proc., po wzroście z 97,5 proc. w IV kw. ubiegłego roku.

To oznacza, że niemal wszystkie płatności kartami w sklepach i punktach usługowych w Polsce odbywają się zbliżeniowo. Rekordowy jest także udział kart bezstykowych w całości rynku – na koniec marca wynosił on 93,4 proc.

Z nowych informacji zawartych w raporcie NBP wynika również, że rekordowy poziom osiągnęła liczba płatności kartami w Internecie. W I kw. było ich 49,1 mln, podczas gdy w IV kw. 2021 r. – 48,8 mln. Wartość płatności w sieci kartami nieco spadła – z 7,4 mld w okresie październik-grudzień 2021 r. do 7,1 mld w I kw. bieżącego roku.

Doszło także do niewielkiej zmiany, jeśli chodzi o udział w rynku dwóch największych organizacji płatniczych. Visa zwiększyła swój udział z 52,5 proc. w grudniu do 52,7 proc. w marcu. Tym samym udział Mastercarda spadł z 47,2 proc. do 47 proc.

Źródło: Cashless.pl

Autor

Najnowsze