25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Najnowsze dane GUS. Wzrost cen wyprzedził podwyżki wynagrodzeń

Koniecznie przeczytaj

Według najnowszego raportu GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 13 proc. Inflacja w tym samym miesiącu urosła do poziomu 15,5 proc. Polacy zarabiają realnie mniej.

Dane opublikowane przez GUS dotyczą wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, które zatrudniają przynajmniej 10 pracowników. Tam średnia pensja wynosi właśnie 6 tys. 554 zł 87 gr brutto.

To oznacza, że względem maja wzrosła ona o 2,4 proc., a w porównaniu z czerwcem 2021 r. o 13 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 13,3 proc.

GUS podaje, że wzrost przeciętnych wynagrodzeń w czerwcu 2022 r. względem maja 2022 r. spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, rocznych oraz wypłaty odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).

Jednocześnie inflacja w tym samym miesiącu przyspieszyła do rekordowych 15,5 proc. To oznacza, że realnie Polacy zarabiają mniej, bo wzrost cen wyprzedził już podwyżki wynagrodzeń.

To drugi miesiąc z rzędu, gdy mamy do czynienia z taką sytuacją. Miesiąc temu pensje rosły o 13,5 proc. wobec inflacji na poziomie 13,9 proc.

Gdy w Polsce wzrost cen przyspieszał, to rząd z Mateuszem Morawieckim na czele podkreślał, że pensje rosną szybciej niż inflacja. Podobnego zdania był prezes NBP Adam Glapiński. Teraz jednak sytuacja się odwróciła.

GUS podał również w środę, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z czerwcem 2021 r. było wyższe o 2,2 proc. i wyniosło 6 mln 496 tys. 700 etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1 proc.).

Źródło: Business Insider

Autor

Najnowsze