25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Pszczoły powstrzymują kryzysy żywnościowe

Koniecznie przeczytaj

Naukowcy z University of Reading ujawniają, że dbanie o owady pozwala zwiększyć plony, ustabilizować dostawy żywności i tym samym łagodzić kryzysy żywnościowe.

Naukowcy z University of Reading przeanalizowali zebrane w 200 badaniach dane na temat wpływu pszczół i innych zapylających owadów na stabilność plonów. Wykryli liczący 32 proc. spadek fluktuacji zbiorów z miejsc odwiedzanych przez takie owady w porównaniu do upraw, gdzie takie owady nie pracują. Oznacza to, że mogą one złagodzić problemy z dostawami i rynkowe wahania cen.

Według Jake’a Bishopa, autora pracy opublikowanej w piśmie „Ecology Letters” wyniki sugerują, że zachowanie owadów zapylających przynosi podwójną korzyść. Zmniejsza ono fluktuacje dostaw żywności, a także podnosi plony. Jak podkreśla badacz, stabilna i przewidywalna produkcja pożywnego jedzenia to konieczność dla rolników i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Naukowcy obserwują teraz, jak niestabilność i zaburzenia systemu dostaw żywności mogą doprowadzić do dramatycznych podwyżek cen.

Owady zapylające są szczególnie ważne dla upraw warzyw i owoców. W swojej analizie badacze skupili się przede wszystkim na trzech ważnych na skalę światową roślinach – bobie, rzepaku oraz jabłkach. Sprawdzili wpływ owadów na pojedyncze rośliny, pola oraz większe obszary. W każdej skali widzieli stabilizujący wpływ owadów. Jak podejrzewają, owady pozwalają roślinom osiągnąć maksimum swojej wydajności. Określa się ją również przez inne czynniki, takie jak minerały w glebie czy dostęp do wody.

W ocenie uczonych owady mogą pomóc w takich sytuacjach, jak obecny kryzys wywołany wysokimi cenami ropy i wojną na Ukrainie. Kraj ten np. eksportuje 10 proc. światowych zapasów pszenicy i jest największym eksporterem oleju słonecznikowego.

Publikacja towarzyszy jednocześnie zorganizowanej przez brytyjski rząd Bees’ Needs Week (18-24 lipca) – inicjatywie promującej wiedzę o zapylających owadach.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze